Günde 5 kilometrelik bir yürüyüş zaman alıcı olabilir, ancak aktif bir egzersiz yapmak ve dış dünya ile güçlü bir bağ kurmanın etkili bir yoludur. Ne kadar hızlı yürüdüğünüze ve ağırlığınıza bağlı olarak günlük gezintinizde 500 kalori yakabilirsiniz.

 

Mesafeye dikkat edin

Daha hızlı yürümek belirli bir süre içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır, ancak hızdan çok mesafe önemlidir. Yani, aynı süre zarfı içerisinde daha hızlı yürümeniz daha çok kalori yakmanızı sağlar, ancak aynı mesafeyi daha hızlı veya daha yavaş yürüyor olmanız yaktığınız kaloriyi çok da fazla değiştirmez.

Vücudunuza göre düşünün

Büyük vücutlar daha fazla kalori yakarlar. Kilonuz önemlidir, en azından egzersiz programınızın ne kadar faydalı olabileceğini hesaplarken. Örneğin, yarım saat boyunca saatte 6 km hızla yürüyen 60 kiloluk bir kişi yaklaşık 125 kalori yakarken aynı şeyi yapan 80 kiloluk bir kişi 180 kalori yakmaktadır.

Yürüyüş Hızınıza dikkat edin

Beş kilometre yürüyüşünüzü tamamlamak için gereken süre, rota boyunca ortalama hızınıza bağlıdır. Beş kilometre yürüyüş, hızınıza bağlı olarak birkaç yüz kaloriyi yakabilir. Zamanınız yetersizse, ancak yine de beş kilometre hedefinizi karşılamak istiyorsanız, hızınızı arttırın. Çabuk hareket etmeden, yaklaşık 7 km / saat hızla yürümek mümkündür.

Direnci artırın

Günlük beş kilometrelik bir yürüyüşte daha fazla kalori yakmanın birçok yolu var. Bir seçenek, el veya ayak bileklerinize hafif ağırlıklar bağlamaktır. Bu, hareketlerinize direnç katar ve yakılan toplam kaloriyi artırır; Amerikan Egzersiz Konseyine göre bileğe bağlanan 0,5 – 1,5 kg arası ağırlıklar, yürüyüş esnasında kalp atış hızını dakikada beş ila on atım oranında artırır ve yakılan kaloriyi yüzde 5 ila yüzde 15 oranında artırır. Yürüyüşünüzün bir bölümünü, yürümenin yaktığının yaklaşık iki katı kadar kalori yakacak bir jog’a da dönüştürebilirsiniz. El veya ayak bileği ağırlıkları giymeyi tercih ederseniz, kas zorlanma ve yaralanmalarını önlemek için onları 1,5 kg’de tutun.

TEILEN
Önceki İçerikKegel Egzersizleri ve Ağrı
Sonraki İçerikAsit Reflüsü Neden Acılıdır?
GoYaşam, spor, beslenme, egzersiz, teknoloji ve sağlıklı yaşam konularında, önemli ipuçlarını, en yeni gelişmeleri ve trendleri takip edebileceğiniz, dili anlaşılır, kullanımı kolay ve sürekli olarak güncellenen bir bilgi kaynağıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here