Büyük şirketler, besin değeri düşük gıda ürünlerinin reklamını yapmak için her yıl milyarlarca dolar harcıyor. Şekerler, nişasta, doymuş yağlar ve kalorilerle dolu olan abur cuburlar, sizi tok (beslenmiş ve tatmin olmuş) hissettirebilirler, ancak vücudunuzun ve beyninizin çalışmak için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamazlar. Abur cubur ile beslenmek baş dönmesine, kafa karışıklığına ve yorgunluğa kolayca yol açabilir. Bunu önlemek için, sağlıklı gıdaların vücudunuza ve beyninize ne yaptığını, abur cuburların ise ne yapmakta başarısız olduğunu öğrenmek önemlidir.

Abur Cuburlar, Vücut ve Beyin

Yüksek oranda işlenmiş abur cubur ve tatlılardaki şekerler, geçici bir enerji yükselmesine neden olabilirler, ancak vücudunuzun iç fonksiyonlarını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu besinleri, vitaminleri ve mineralleri sağlamazlar. Sonuç olarak, bu gıdalar aktif olmak için ihtiyaç duyduğunuz yakıtı sağlamazlar. Abur cuburlar ayrıca kalp-damar sisteminizi kolesterol ve yağlarla tıkarlar. Bunun sonucunda kalbiniz verimsiz çalışabilir ve kan beyninize yeterince hızlı taşınmayabilir (özellikle de şiddetli egzersiz yapıyorsanız). Kan, beyninizin oksijen kaynağıdır. Eğer beyniniz yeterince oksijen almazsa, baş dönmesi yaşayabilir hatta baygınlık geçirebilirsiniz.

Demir Yetersizliği

Eğer besin düzeniniz yeterli demir içermiyorsa, kansızlık yaşayabilirsiniz. Kansızlık belirtilerinden bazıları, baş dönmesi ve bayılma hissi, iştah azalması, soluk ten ve sinirliliktir. Beslenme düzeninde demir eksikliği özellikle de çocuklar için tehlikelidir. Çünkü demir yetersizliği çocukları kurşun emilimine daha yatkın hale getirir ve kan dolaşımına emilen kurşun, kurşun zehirlenmesine neden olabilir.

Şeker ve Diyabet

Yoğun miktarda tatlı ve boş karbonhidrat içeren bir beslenme düzeni, kanınızdaki şeker düzeyini aniden yükseltir. Zaman içerisinde abur cuburlar diyabete neden olabilirler. Diyabetin belirtilerinden bazıları, ciddi düzeyde yorgunluk ve baş dönmesi, sık idrar çıkartma ve anormal kilo kaybıdır. Eğer düzenli olarak abur cubur tüketmek sizde böyle belirtilerin ortaya çıkmasına neden olduysa, acilen bir doktora görünün.

Sağlıklı Olmak

Abur cuburlar, ölçülü tüketildiklerinde sağlığınız üzerinde yıkıcı etki yaratmazlar. Ama baş dönmesi ve baygınlık hissi yaşıyorsanız, vücudunuz daha sağlıklı gıdalara ihtiyacı olduğunu söylüyor olabilir. Besin düzeninize daha çok meyve, sebze, kabuklu yemiş ve tam tahıl ekleyin. Şekerli ya da yüksek oranda işlenmiş gıdaların porsiyonlarını ölçülü hale getirin. Eğer baş dönmesi devam eder ve baygınlık nöbetlerine neden olursa, acilen bir doktora danışın.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Beslenmek Hakkında 10 Gerçek ve Püf Noktası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here