Beyin performansınız için yaptığınız en iyi şeylerin aynı zamanda vücudunuz için yaptığınız en iyi şeyler olduğunu gösteren dağlar kadar kanıt bulunmakta.

Stroke dergisinde yayınlanan Amerikan kalp Derneği’ni tarafından hazırlanan yeni bir bilimsel danışma bildirisi, beyin sağlığını korumak ve yaşlanma riskini azaltmak adına atılabilecek yedi adımı bizlere sunuyor.

Peki Nedir Bu Yollar?

Bu adımlar, tansiyonu yönetme, kolesterolü kontrol altında tutma, kan şekerini normal seviyelerde tutma, fiziksel olarak aktif kalma, sağlıklı beslenme, aşırı kilolardan kurtulma ve sigara kullanımını bırakma (veya hiç başlamama) maddelerini içeriyor.

Sadece Beyin İçin Faydalı Olmakla Kalmıyor

Bu adımlar ayrıca kalp hastalığı ve felç riskini azaltıyor ve bu konudaki bulgular kesinlikle bir rastlantı değil. Raporun yazarı, geçtiğimiz yıllarda kalp akciğer ve beyin sağlığını desteklemek adına bu adımların önerilmesindeki araştırma bulguları daha da kuvvetli bir hal aldığını söylüyor. “1900’larda, geleneksel kardiyovasküler risk faktörlerinin yalnızca felç, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olmakla kalmadığını, aynı zamanda kognitif bozukluğun habercileri olduğunu anlamaya başladık,” diyor danışma grubunun başkanı, vasküler nörolog Dr. Philip Gorelick.

Ayrıca, bu yedi adım kanser riskini azaltıyor ve böbreklerin korunmasına yardımcı oluyor.

2000’lerin başlangıcında araştırma ilk olarak arter tıkanması gibi risk faktörlerini Alzheimer hastalığıyla ilişkilendiriyordu, diyor Gorelick. 2015 yılında Tıp Enstitüsü’nün (IOM) yayınladığı bir belgede bilişsel bozukluk riskini azaltmak adına önemli bir yöntem olarak diyabet ve yüksek tansiyon yönetimi gibi kalp dostu stratejiler lanse ediliyordu.

“IOM raporu yayınladıktan sonra, ileriye yönelmenin ve kalp sağlığının yanı sıra beyin sağlığını desteklemek adına daha ciddi düşünmenin vakti geldiğine karar verdik,” diyor Gorelick. Danışma grubu tavsiyelerini yazarken yayınlanmış 182 araştırmadan faydalandı.

Beyne Kan Akışı Önemli

Beyin, optimal olarak faaliyet göstermek için yeterli kan akışına ihtiyaç duyar ve kalbin düzgünce kan pompalamaması veya arterlerin plakla tıkanması halinde akışı yavaşladığında veya engellendiğinde beyin dokusu zarar görebilir, diyor Gorelick. Artan tansiyon, kolesterol ve kan şekeri beyne giden kan damarlarının işleyişini kötü etkileyebilir ve vasküler demans adı verilen bilişsel düşüşe sebep olabilen felç veya mini felçlere yol açabilir.

Ne Kadar Erken O Kadar İyi

Ancak araştırmalar bu yedi adımı izlediğiniz takdirde beyin sağlığını koruyabileceğinizi gösteriyor. Raporda sağlıklı beyin, dikkat verebilen, duyulardan bilgi alıp tanıyan, öğrenen ve hatırlayan, iletişim kurabilen, sorunları çözen, kararlar veren, hareketliliği destekleyen ve duyguları düzenleyen olarak tanımlanıyor. Arterler çocukluktan itibaren daralmaya başlayabileceği için olabildiğince erken başlamanın diğer bir önemli nokta olduğunu söylüyor danışma bildirisi yazarları.

Bireyler yaşlandıkça optimal beyin sağlığı tanımı ve buna erişmek adına gerekli medikal stratejilerin ve en iyi yaşam tarzı kombinasyonunun belirlenmesi adına hala daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Danışma bildirisinin yazarları ayrıca, yaşam boyunca eğitim ve sosyal etkileşimleri devam ettirme gibi geleneksel beyin güçlendirici aktivitelerin hala beyin sağlığı için önemli olduğunu vurguluyor.

“Alzheimer hastalığının geleneksel olarak sözde bir nörodejeneratif rahatsızlık olduğu düşünülüyordu ve insanlar bu yüzden genelde Alzheimer hastalığının kalp sağlığıyla bir ilişkisi olduğunu düşünmüyor,” diyor. “Şimdilerde bir hasta kliniğe geldiğinde, kardiyovasküler risk faktörlerini kontrol altında tutarak felç ve kalp krizi riskini azaltabileceğimizi ve aynı zamanda bilişsel yetilerini de koruyabileceğimizi güvenle söyleyebiliyoruz.”

İlginizi çekebilir: Alzheimer Hastalığı Önlenebilir Mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here