Bilinç Bulanıklığı

Beyniniz biraz uyuşuk mu? Herkes zaman zaman bilinç bulanıklığı (hafızada ya da konsantrasyonda zayıflık) yaşar. Beslenme düzeniniz, beyninizi düşündüğünüzden çok daha fazla etkileyebilir. Fiziksel açıdan iyi hissetmenizi sağlayan sağlıklı gıdalar, beyninizin doğru şekilde çalışmasına da yardımcı olurlar. Esansiyel besinlerden olan omega-3 ise, beyin sağlığı için özellikle önemlidir.

Bilinç bulanıklığı, yaygın bir problemdir. Bilinç bulanıklığı belirtileri, fibromiyalji, lupus ve hepatit C gibi birçok tıbbi rahatsızlıkla ilişkilidir. Bilinç bulanıklığı ayrıca, kemoterapi gören kanser hastaları için de yaygın bir şikayettir. Bu rahatsızlık tıp bilimi tarafından genel olarak tıbbi bir rahatsızlık olarak kabul edilmemektedir. Bilinç bulanıklığı, kemo beyin ve fibro beyin, gerçek teşhisler olarak kabul edilmemektedir. Ancak, bu rahatsızlığı yaşayan kişiler için, bilinç bulanıklığı epey gerçek bir durumdur ve okulda, işte ya da ilişkilerde problemlere yol açabilir. Bilinç bulanıklığı terimi, genellikle farklı birçok kategoriye ayrılabilecek belirtilerle ilişkilidir ve bu belirtilerin net sonucu, zihinsel bir “sislilik” ya da zihinsel açıklığın olmaması durumudur.

İşlev

Omega-3 yağ asitleri, gıdalardan almanız gereken esansiyel besinlerdir. Çünkü vücudunuz omega-3 yağ asitlerini üretemez. Beyinde yüksek düzeyde bulunan bu yağ asitleri, bilişsel ve davranışsal işlevler için önemlidirler. Eğer yeterli miktarda omega-3 yağ asidi almazsanız, yorgunluk, hafıza zayıflığı, ruh hali değişimleri ve depresyon gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Tüm bu belirtiler, “bilinç bulanıklığı” hissine neden olabilirler.

Diğer Faydalar

Beslenme düzeni içerisinde bol miktarda omega-3 yağ asidi almak, kalp hastalığı, eklem iltihabı, kanser ve sarı nokta hastalığı riskinizi düşürebilir. Bu yağ asitleri aynı zamanda iltihabı azaltabilirler. Bundan dolayı, eklem iltihabı ve adet sancısına karşı faydalıdırlar. Omega-3 yetersizliği, beyin ve hafıza problemlerinin yanı sıra, cilt kuruluğu, kalp problemleri ve dolaşım problemlerine yol açabilir. Bol miktarda omega-3 yağ asidi almak, hamile kadınlar için özellikle önemlidir. Çünkü bebeğin yeterli omega-3 alamaması, ileride görme duyusu ve sinir problemlerine neden olabilir.

Kaynaklar

Omega-3 yağ asitleri yönünden en zengin besin kaynakları, uskumru, Amerikan göl alabalığı, sardalya, beyaz ton balığı, ringa ve somon gibi yağlı balıklardır. İdeal düzeyde omega-3 yağ asidi almak için, haftada en az iki kez (toplam iki porsiyon), yukarıda saydığımız balıklardan yiyin. Omega-3 yağ asitleri için vejetaryen kaynaklardan bazıları, keten tohumu, keten yağı, ceviz, koyu yapraklı yeşil sebzeler, böbrek, benekli fasulye, kabak, brokoli, karnabahar, papaya ve kanola yağıdır. Ayrıca, özellikle omega-3 yönünden takviye edilmiş içecekler ve süt ürünleri de, omega-3 alabileceğiniz vejetaryen gıdalardandır.

Beslenme düzeninizdeki omega-3 yağ asidi ve omega-6 yağ asidi arasındaki oranı dengelemeye çalışın. İkisi de önemli olsa da, omega-6 içeren çok fazla miktarda gıda (örneğin kırmızı et) tüketmek ve omega-3 içeren yeterli miktarda gıda tüketmemek, iltihaba yol açabilir. Akdeniz tarzında bir beslenme düzenine sahip olmayı deneyin. Bu beslenme düzenleri, tam tahıllara, taze tarımsal ürünlere, balığa ve zeytin yağına dayanır ve çok fazla et içermez.

Diğer Beyin Güçlendiriciler

Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel sağlığı olduğu kadar beyin sağlığını da destekler. Yeterli düzeyde uyuyun, düzenli olarak egzersiz yapın, arkadaşlarınız ve eğlence için zaman ayırın. Stres düzeyinizi düşürün ve depresyonla  savaşmak için adımlar atın. Daha fazla miktarda meyve, sebze ve karışık karbonhidrat tüketmek, doymuş yağ tüketimini azaltmak ve ölçülü şekilde şarap içmek de, beyninizi daha güçlü hale getirebilir.

İlginizi Çekebilir: Omega-3 Yağ Asitleri Harcanan Paraya Değiyor Mu? Kesinlikle!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here