Cep telefonu, iletişim kurma, çalışma ve açıkçası yaşama şeklimizi tamamen değiştirdi. Ancak birçok şeyi çok daha kolay hale getirmelerine rağmen, endişelenmemiz gereken bazı noktaları da bulunuyor. Cep telefonları çıkmadan önce kimsede başı öne eğmeden kaynaklı boyun ağrısı yoktu, mesaj yazmaktan kaynaklı başparmak ağrısı yoktu ve kimse nomofobi (cep telefonu ile sağlanan iletişimden kopma korkusu) yaşamıyordu ve hepimizin çok daha az FOMO derdi vardı.

Tüm bunların yanı sıra, cep boyutlu bilgisayarınızı sürekli yanınızda taşımaktan ve başınıza yakın tutmaktan kaynaklı çok daha ciddi endişeler bulunuyor. Cep telefonu kaynaklı beyin tümörü korkusu yıllardır gündeme gelip duruyor. Bu yeterince makul bir endişe: Cep telefonu, bir radyasyon formu olan radyo ışınları yayar ve X-ray gibi bu tür radyasyonlara maruz kalmanın bireylerin kanser riskini arttırdığı biliniyor.

Cep Telefonu ve Beyin Tümörü

Cep telefonu ve beyin tümörü arasındaki ilişkilere dair birçok araştırma yürütülmekte. Bu tür araştırmaların sonuçları şimdiye dek çelişiyor ve bazen tartışmalı olabiliyor. Şimdilik, cep telefonunun beyinde tümör oluşumu riskini arttırdığına dair somut bir kanıt yok. Geçtiğimiz son 10 yılda beyin tümörü oranları kısmen sabit bir şekilde ilerliyor; cep telefonu gerçekten beyin tümörüne yol açıyor olsaydı, cep telefonu icat edildiğinden bu yana çok daha fazla kanser vakası görüyor olmamız gerekirdi.

Tedbirinizi Alın

Yine de, bu konuda endişeleriniz varsa cep telefonunuzu başınızdan uzakta tutmanın bir zararı olmayacaktır. Mümkün olduğunca kulaklık kullanabilir veya rahat konuşabileceğiniz zamanlarda sesi telefonunuzun hoparlörüne verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 21 Günde Telefon Bağımlılığınızı Yenmenin Yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here