Uzmanlar cinsel ilişki esnasında tatmini arttırmada kilit noktanın insomni yani uyku bozukluğunu tedavi etmek olabileceğini söylüyor.

Cinsel istek ve cinsel tatmin karmaşık konulardır ve özellikle çiftler yaşlandıkça bu durumu etkileyen sayısız faktör oluşur. Ancak yakın zamanlı bir araştırma, cinsel ilişkiden eskisi kadar zevk alamıyorsanız uyku kalıplarınız muhtemel bir neden oluşturabilir.

Günlük Uyku Miktarını Alın

Yeni bir Mayo Clinic araştırmasına göre, günlük tavsiye edilen yedi ila sekiz saat arası uyku miktarını alan kadınlara kıyasla daha az uyuyan kadınlar daha az cinsel aktivite isteği duyuyor. Bu kadınlar ayrıca ortalama olarak cinsel tatmin seviyelerinin daha düşük olduğunu bildiriyor. İnsomni testinde daha yüksek skorlar alanlar, normal uyuyanlardan daha az miktarda cinsel ilişkide bulunmamış olmalarına rağmen daha düşün cinsel tatmin yaşıyorlar.

“İnsomninin gün içerisinde halsizlik ve konsantrasyonu nasıl etkilediğine dair birçok araştırma gerçekleştirildi ve bu aynı etkilerin cinsel fonksiyonlara da tesir ettiğini tahmin ediyorum,” diyor Arizona Mayo Clinic’te kadın sağlık doktoru olan, araştırmanın başyazarı Juliana Kling. Uyku problemleri yaşayan kadınların cinsel ilişki için fazla yorgun olmalarının da şaşırtıcı bir durum olmadığını ekliyor.

Araştırmada yaşları 50 ila 79 arasında olan 100,000 postmenopozal kadın incelendi. Kadınların yarısından çoğu (%56’sı) mevcut cinsel aktivitelerinden kısmen veya oldukça memnun olduğunu, %52’si de partnerleriyle en son geçen yıl cinsel aktivitede bulunduklarını bildirdi.

Menopoz Sorun Oluşturabilir

Dr. Kling, kadınların menopoz esansında ve sonrasında uyku ve cinsel fonksiyon sorunları yaşamalarının normal olduğunu söylüyor. Bu nedenle Dr. Kling, uyku ve cinsel fonksiyon arasındaki bu ilişkinin erkeklerde veya daha genç kadınlarda aynı olup olmayacağı bilmiyor. Ancak, geceleri daha fazla uyku alan üniversite çağındaki kadınların ertesi gün daha yüksek genital uyarılma seviyelerine sahip olduğu bir 2015 tarihli araştırmayı da raporuna dahil ederek diğer araştırmaların daha geniş kapsamlı bir ilişki sunduğunu da ekliyor.

Uyku problemler genellikle yaş ilerledikçe kötüleşir ve kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve depresyon gibi diğer sağlık problemlerine katkı sağlayabilir (veya semptom olarak ortaya çıkabilir). Bu nedenle uykunun bağımsız olarak cinsel tatmin ile alakalı olduğuna (ve her ikisinin de diğer faktörler nedeniyle ortaya çıkmadığına) emin olmak adına araştırmacılar, kronik hastalık, yaş, medeni durum, sigara kullanımı, antidepresan kullanımı ve yüksek stres düzeyleri gibi şeyleri uyarlayan iki farklı hesaplama yaptılar.

Cinsel İlişki Esnasında Tatmin Karmaşık Bir Konu

Araştırmacıların tüm potansiyel etkileyici unsurları kontrol altında tutması mümkün olmasa da ve araştırma hala bir neden-sonuç ilişkisi belirleyemese de her iyi analizde de, ilişki aynı şekilde kaldı.

Araştırma geçtiğimiz günlerde Menopause dergisinde yayınlandı. Dr. Kling, araştırmanın bulgularının kadınlara yeterli ve iyi kalitede uyku almaları gerektiğini ve uykunun cinsel fonksiyonun önemli bir parçası olduğunu ileten bir mesaj olarak işlev görmesi gerektiğini söylüyor.

“Bir hastam cinsel sağlık problemleri yaşadığını söylediğinde genelde uyku ile ilgili konuşulacağını tahmin etmiyor,” diyor. “Bu araştırma, burada bir ilişki olabileceğini ve bu ilişkinin göz önünde bulundurulmaya değer olduğunu gösteriyor.”

Bunun anlamı, bir kadının neden olması gerektiği gibi uyuyamadığını anlamak diyor Dr. Kling. Uyku eksikliğinin çözülmesi, özellikle devam eden diğer sağlık problemleri veya yaşamsal problemleri olan ileri yaşlardaki kadınlarda yanıltıcı olabiliyor.

Uyku Probleminizin Sebebini Belirleyin

Uyku problemlerinin kaynağının anlaşılması; uyku apnesi testi, sıcak basması gibi menopozal semptomların tedavi edilmesi veya insomniyi azaltmak adına uyku hijyeni stratejilerinin öğrenilmesi gibi yollarla gerçekleştirilebilir. “Keşke herkese sihirli bir hap verip uyku problemlerini çözebilsek,” diyor Kling. “Ancak uygulanacak tedavilerin gerçekten de kişiye özel ayarlanması, siz ve doktorunuz arasında karar verilmesi gerekiyor.”

İlginizi çekebilir: Seks ve Sağlık: Cinsel İlişkinin 10 Şaşırtıcı Faydası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here