İçerdikleri bir dolu fantastik sağlık yararlarıyla, deniz ürünleri kesinlikle akşam yemeğinde pişirmeniz gereken şey.

Balık yemek, özellikle yağlı balık yemek sağlıklı bir beslenme düzeninin olmazsa olmazı. Ancak civa ve diğer kirleticilerle ilgili televizyon haberleri ve sürekli değişen sağlık rehberleri birçok kişiyi balığın hala akıllı bir seçenek olup olmadığı konusunda ikilemde bıraktı. Geçtiğimiz birkaç yıl üzerine yapılan bir araştırmanın değerlendirmesi, balık yeme konusunda karşı konulamaz bir onayı gözler önüne seriyor. Üstüne, balığın sağlığa faydaları oldukça fazla ve FDA ve EPA tarafından yayınlanan sağlık rehberleri potansiyel riskleri azaltmaya yardımcı oluyor.

1.   Sebep: Kalp Dostu

Düzenli balık tüketiminin kalp sağlığı üzerindeki faydaları, kalp krizi ve felç riskinin azaltıldığını vurgulayan birçok araştırmayla birlikte karşı konulamaz bir şekilde tutarlılık gösteriyor. Kalp sağlığını destekleyen özellikleri büyük bir oranda balıktaki; trigliseritleri azaltıcı, plak oluşumunu yavaşlatıcı ve tansiyonu düşürücü omega 3-yağlı asitlere dayanıyor. Bununla birlikte, yüksek oranda omega-3 barındıran balıkları tercih etmek önemli bir noktayken, araştırmalar yağlı asit değerlerine bakılmaksızın saf protein kaynağı olarak haftada iki kez balık yenmesini tavsiye ediyor. Birçok kişi için bu durum dana eti veya doymuş yağ bakımından zengin diğer hayvansal protein kaynaklarının yerini balığın alması gerektiği anlamına gelebilir. Doğmuş yağ, kalp hastalığı oluşumunda en önemli sebeplerden biridir.

2.   Sebep: Beyin Gelişimi

Nereyse yalnızca balıkta bulunan bir omega-3 türü olan DHA’nın yeterli düzeyde alınması, bebeklerde göz ve beyin gelişimiyle ilişkilendiriliyor. Amerikan Epidemiyoloji Dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir çalışmada yağlı balık tüketimi daha fazla olan annelerin daha yüksek bilişsel skorları olan çocuklar doğurma ihtimalinin daha fazla olduğunu öne sürüyor; ayrıca çocuklara otizm teşhisi konması riski de daha az. Hamilelik ve dünyaya geldikten sonraki ilk 3 aydaki DHA eksikliği daha düşük zeka ve görüş ile ilişkilendiriliyor. Özellikle hamilelik süresince, balıktaki civa meşru bir endişe iken, araştırmalar FDA ve EPA tarafından tavsiye edilen seçim ve servis şekilleri izlendiğinde balığın faydaları ortaya konulan herhangi bir riske ağır basacağını öne sürüyor.

3.   Sebep: Doğal Mod Güçlendirici

İlginç ancak mod yükseltmek için balık yeme fikrinin benimsenmesi için çoğu kişi için ikna edici olmayan bir ilişkilendirme olarak; depresyon ve anksiyetesi olan kişilerin daha az miktarlarda omega-3 yağlı asit tükettiği belirlendi. Yine de, daha güncel bir araştırma özellikle neredeyse sadece balıkta bulunan EPA formundaki omega 3’lerin beslenme düzenine eklenmesi durumunda doğum sonrası depresyon dahil depresyonla ilişkili semptomların azaldığını öne sürüyor. EPA suplementlerinin antidepresan ilaç kullanmayla aynı etkiyi yarattığı bile öne sürülüyor. Depresyon için tek tedavi olarak omega-3 kullanmak biraz uzun bir yol olabilir ancak EPA bakımından zengin besinleri daha tüketmek önlem veya tedavinin bir parçası olarak kötü bir fikir gibi durmuyor.

4.   Sebep: Zeka

Hafızanızı ilerletmek mi istiyorsunuz? Balık yiyin. Gerçekleştirilen bir araştırma, düzenli olarak balık yiyen kişilerin beyindeki hafıza ve karar vermeyle ilişkilendirilen kısım olan gri madde adı verilen kısımlarının daha büyük olduğu ve düzenli balık yemenin yaşlandıkça beynin bütünlüğünü ve işlevselliğini korumaya yardımcı olabileceği görüldü. Bazıları, balıktaki omega-3’ün beyin nöronlarında koruyucu bir etkisi olduğunu tahmine derken, diğerleri bu faydanın omega-3’ün sağladığı kardiyovasküler gelişmeler sayesinde beyindeki kan akışının artışına bağlı olduğunu düşünüyor. Daha ümit verici olan ise, yağlı balık yemenin veya yağlı balık suplementi kullanımının Alzheimer hastalığını önleyebileceğini veya ilerleyişini yavaşlatabileceğini öne süren araştırma bulguları.

5.   Sebep: Otoimmün Risk

Yeni ve umut verici bir araştırma alanı, balık tüketiminin Tip 1 diyabet ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar üzerinde sahip olabileceği etkidir. Potansiyel faydalar, vücuttaki inflamasyonun sıklıkla otoimmün hastalıkların gelişimi veya alevlenmelerinde rol oynadığı ve DHA ve EPA’nın vücutta anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu gerçeği üzerinde yoğunlaşıyor. Bu durum semptomları azaltmak veya ilerlemeyi durdurmak adına bazı kişilerin düzenli olarak balık yemeyi veya balık yağı takviyesi almayı öne sürmelerine ve hatta denemelerine neden oldu. Bununla birlikte Artrit Derneği, haftada 2-4 kez balık yenmesini tavsiye ediyor. Birkaç araştırma balık yağının Tip 1 diyabet oluşumu riskini azaltabileceğini gösteriyor ancak keşfedilmesi gereken hala çok fazla faktör bulunuyor. Ayrıca, fazla civa tüketimi otoimmün oluşumunda rol oynadığı için, düşük civa seviyesi olan balıkları seçmenin bile önemli bir nokta olduğunu unutmamak gerekiyor.

Riskler Faydalara Karşı

Çoğu kişi için (hamile kadınlar ve çocuklar da dahil) balık yemenin faydaları senenin başlangıcında yayınlanan FDA ve EPA önerilerini takip ettiği sürece potansiyel risklerine ağır basıyor. Öneriler balık seçimini dikkatli yapmanızı söylüyor ve kaçınmanız veya tüketimini en aza indirgemeniz gereken balıkların listesini sunuyor. Buna ek olarak, haftalık balık tüketimi miktarını, yetişkinler, hamileler ve çocuklar için porsiyon boyutlarını söylüyor ve balığın derisini çıkarma ve %40’a kadar civa içeriğini azaltabilmek adına yağlı kısımları çıkarmak gibi tavsiyeler sunuyor.

İlginizi çekebilir: Ömür Uzatan 15 Beslenme Alışkanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here