Doğum Kontrol Hapları

Hormon temelli doğum kontrol hapları, yumurtlamayı önlerler ve adet döngüsü düzene sokabilirler. Bir süre sonra, hamile kalmak istediğiniz için ya da artık her gün hap içmek istemediğiniz için, doğum kontrol haplarını bırakmayı seçebilirsiniz. Vücudunuz uyum sağlayana kadar adet dönemleri arasında kanamaya yol açabilse de, az sayıda yan etki doğum kontrol haplarını bırakmakla ilişkilendirilmiştir. Hormon üretim seviyelerinizin normal düzeye dönmesi zaman aldığından, adet olmanız içtiğiniz son doğum kontrol hapından 4-6 hafta sonra başlamalı.

Gebelik

Eğer doğum kontrol hapı kullanmayı bırakırsanız, istenmeyen gebeliklere karşı korunmasız hale gelirsiniz. Yumurtlama yeniden başlayana kadar sadece 2 haftalık bir gecikme yaşayabilirsiniz. Yumurtlama başladığında ise hamile kalabilirsiniz. Bazı kadınlar yumurtlama yeniden başladıktan neredeyse hemen sonra hamile kalabilmektedirler, bazı kadınlarda ise bu daha fazla zaman alabilmektedir. Eğer hamile kalmak istemiyorsanız, prezervatif gibi başka doğum kontrol yöntemleri kullanın.

Doğum Kontrol Hapı Sonrası Adet Görememe

Bazı kadınlar, hormon temelli doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktıktan sonra adet olamamaktadırlar. Bu duruma “doğum kontrol hapı sonrası adet görememe” ismi verilmektedir. Doğum kontrol hapı sonrası adet görememe ciddi bir durum değildir. Doğum kontrol hapları, yumurtlama ve adeti kontrol eden hormonların vücudunuz tarafından üretilmesini önlemektedirler. Vücudunuzun normal hormon üretimine dönmesi 3 aya kadar sürebilir. Eğer doğum kontrol haplarını bıraktıktan 6 ay sonra hamile olmadığınız halde hala adet olamıyorsanız, doktorunuza danışın.

Ne Zaman Bırakmak Gerekir?

Sağlığınız iyi olduğu sürece, adet döngünüzün hangi aşamasındayken doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktığınız önemli değildir. Eğer doğum kontrol hapı paketiniz bitmeden hapları kullanmayı bırakırsanız, adet öncesinde bir miktar kanama görebilirsiniz. Bu durum bir sonraki adet döneminizin ne zaman başlayacağını etkileyebilir. Eğer yeniden doğum kontrol hapı kullanmaya başlayacaksanız, yeni bir paketle, adetinizin ilk Pazar gününde başlamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Kadınlarda Libidoyu Artıran Gıdalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here