Dopaminin Etkileri

Dopamin bir nörotransmiterdir. Dopaminin vücudunuz tarafından sentezlenmesi, gıda tüketimi yoluyla alınan tirozin isimli amino asitin kullanılması ile olur. Tirozin, etler ve peynirler gibi protein yönünden zengin gıdalarda bulunmaktadır. Dopamin aynı zamanda, iki diğer önemli vücut kimyasalı olan adrenalin ve noradrenalinin üretiminde kullanılan bir moleküldür. Bu kimyasallara epinefrin ve norepinefrin de denmektedir. Beyin ve sinir sistemi, vücut boyunca elektrokimyasal sinyaller halinde mesaj iletimi sağlamak için nörotransmiterleri kullanır ve bu şekilde vücudun tüm işlevlerini kontrol eder.

İşlevler

Dopamin, beyinde ve vücudun başka bölgelerinde, çeşitli işlevleri kontrol etmektedir. Atardamarlardaki kan akışını kontrol eder, yeme alışkanlıklarını ayarlar, öğrenme sürecine ve yüksek düzeyli bilişsel işlevlere katkı sağlar, davranışları pekiştirir ve motor aktiviteyi kontrol eder. Dopamin, ayrıca, hipofiz bezinden hormon salgılanmasını kontrol eder ve otonom sinir sisteminin işlevlerine katkıda bulunur.

Dopaminerjik Yollar

Dopamin, beynin farklı bölgelerinde ve sinirsel yollarında, farklı etkiler ortaya koyar. Dopaminin mezolimbik yolda, motivasyon ve bağımlılık konularında etki sahibi olduğuna inanılmaktadır. Bu etkiler, bu sinirsel yol üzerinde dopamin salgısının, ödül ve haz hisleri oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Dopamin, mezokortikal sinirsel yolu üzerinde, duygusal ve motivasyonal aktivitelerle ilgili etkiler yaratmaktadır. Nigrostriyatal sinir yolu üzerinde, motor aktiviteyi başlatmaktan ve kontrol etmekten sorumludur. Tüberoinfundibular sinir yolu üzerinde ise, hipofiz bezinden hormon salımını kontrol eder.

Hastalıklar

Dopamin salımı gerçekleştiren hücrelerin bozulması ya da bu nörotransmiter sisteminin işlememesi, nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların ortaya çıkışına katkıda bulunur. Parkinson hastalığı (kas sarsıntısı ve hareketlerde yavaşlama ile ilişkili bir hareket bozukluğu), nigrostriatal sinir yolundaki dopamin nöronlarının bozulmasının sonucunda ortaya çıkar. Mezokortikal ve mezolimbik sinir yollarında, dopamin sistemiyle alakalı problemler, şizofreniye, depresyona ve anksiyete bozukluklarına katkıda bulunur.

Dopamin ve Bağımlılık

Dopamin, bağımlılık ve bağımlılık yapıcı davranışlar üzerinde çalışan bilim insanları için özel ilgi odağıdır. Psikoaktif maddelerin öforik etkilerinin, dopamin salımını tetiklemelerinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Dopaminin salımı, haz ve ödül hisleri yaratmakta, dopamin salımına yol açan davranışın tekrarlanmasının teşvik edilmesine katkı sağlamaktadır. Kronik madde kullanımının dopaminerjik fonksiyonu azalttığı ve madde arama davranışına katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Aşırı Miktarda Dopamin ve Taurin’in Belirtileri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here