Neredeyse 230 kilo olan Michelle Ball’ın duygusal yeme alışkanlığı vardı.

21 yaşında lise aşkıyla evlenmesinin ardından, hızlı bir şekilde yirmi ay arayla iki doğum yaptı ve zamanla Ball’ın deyişiyle “kendini saldı”.

“Evlendiğimde şimdiki halimden biraz daha ufaktım,” diyor inanılmaz bir vücut değişiminden geçtikten sonra şimdilerde 80 kilo olan Ball. “O zamanlar eşim tıp okuyordu ve küçük bir çocuğumuz vardı. İkimiz için de çok stresliydi. Bu durumla onların ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarımın önüne koyarak başa çıktım.”

Duygusal Yeme Nasıl Başladı?

Devam ediyor: “Bu sürede hissettiğim her duyguda yemek benim uyuşturucu tercihimdi. Bu şekilde kendimi uyuşturdum ve üzüntü, stres, depresyon, kaygı, mutluluk için yedim; Her şeyi yemekle kutlandım.”

Bitmek bilmeyen bir diyet döngüsünden sonra, kendini “dolap yiyen” olarak tanımlayan Ball, değişmesi gerektiğine karar verdi. “Geceleri ve gündüzleri, gün boyunca sürekli atıştırmalık bir şeyler yiyordum,” diyor Ball.

“Tartıya çıktığımda 225 kilo olduğumu görüp çıldırdığımı hatırlıyorum. Ne kadar ağır olduğuma inanamamıştım,” diyor ev hanımı olan anne Ball. “Bu durumu kontrol altına almam gerek çünkü bunu benden başka kimse yapamaz diye düşündüm.”

2013 yılının sonlarında, 37 yaşında olan Ball, Sezgisel Yeme adında bir kitap okudu ve dikkatli bir şekilde yeme hakkında bilgi edindi.

Hangi Noktada Değişime Karar Verdiniz?

“Gerçekten de ‘Neden çok fazla yiyorum? Neden kilo veremiyorum? Bu çok saçma, ben güçlü bir bireyim, eğitimliyim, hayatta birçok başarı elde ettim. Atletik bir yapıdaydım. Evlendiğimde kilolu değildim. Bu durumu yenecek güce sahibim.’ diye düşünmeye başladım,” diyor Ball. “Böylelikle kalori barındıran yiyecek veya içecek bir şeyler almaya her gidişimde kendi kendimi sorgulamaya başladım: Gerçekten de aç veya susuz muyum? Buna ihtiyacım var mı yoksa alışkanlıktan veya bir boşluğu doldurmak için mi istiyorum?”

Joplin, Missouri sakini porsiyonlarını azalttı ancak en sevdiği şeyleri yemeye devam etti. “Belirli şeyleri yememem gerektiğini kendime hatırlatmanın işe yaramayacağını biliyordum. Karbonhidrat yememem gerektiğini söyleseniz tek istediğim karbonhidratlar olurdu.” diyor. “Açıkçası, tüm bu kiloyu istediklerimi yiyerek verdim. Hala pizza yiyorum, Çin yemeği yiyorum. Kendimi kısıtlamadım ama sadece gerçekten aç olduğumda yedim ve gırtlağıma kadar dolunca değil tatmin olduğumda yemeyi bıraktım. Bu, yaklaşık 15 yıldır alışkın olmadığım bir duyguydu…”

Egzersiz Yaptınız mı?

Yeni yeme alışkanlığını oturttuğunda mahallede yürüyüşler yapmaya karar verdi. O zamanlar, lisedeyken koşucu olan Ball bir sokağı baştan uca yürümekte bile zorlanıyordu.

“İlk 50-70 kiloyu çok hızlı verdim. Vücudum ‘Tamam, çok daha az yiyorsun ve egzersiz yapıyorsun.’ diye düşünüyordu ve yağlarım erimeye başladı.”

“Yıllar içinde yürüyüş jogginge sonrasında koşuya ve 5 kilometre koşmaya, kız kardeşimle CrossFit antrenmanlarına gitmeye ve Sparta yarışına dönüştü.” diyor şimdilerde haftada 6 gün ağırlık kaldırma ve egzersiz yapan Ball.

2016 Ağustos’ta Ball 143 kilo verdi ve hedefine ulaştı. Kişisel hayatı da oldukça değişti. Eşinden boşandı ve sonra nişanlandı ve üçüncü çocuğuna doğum yaptı.

“Bu hale gelmem çok uzun zaman aldığı ve çok çok çok fazla çalıştığım için vücudumu gerçekten seviyorum. Hala çalışmaya devam ediyorum ve verdiğim kiloları geri almamak için sürekli olarak çalışmaya devam etmem gerekecek.” diyor, “Umarım hikayem umutlarını yitiren ve nereden başlayacaklarını bilemeyenlere yardımcı olur.”

İlginizi çekebilir: Kilo Kaybı Konusunda Başarılı Kişilerin 9 Alışkanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here