Egzersiz sizi formda tutmaktan çok daha fazlasını yapar. Duygusal ve zihinsel sağlığınıza da fayda sağlayabilir. Antrenman yapmak, özgüveninizi artırmaya, problemleri aklınızdan çıkartmaya ve size kontrol sahibi olma hissi vermeye yardımcı olabilir. Formda olan insanlar genellikle daha az kaygı, stres ve depresyon yaşarlar.

Bilimsel çalışmaların gösterdiğine göre, egzersiz belirli akıl sağlığı problemlerine fayda sağlayabilir. Depresyonun tekrar etmesini engellemeye ve hafif düzeyli depresyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Egzersiz Yaparken Dikkatli Olun

Orta şiddetli antrenman çoğu insan için güvenlidir, ancak aktivite düzeyinizi artırmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. 65 ve üstü yaştakiler egzersize başlamadan önce mutlaka doktorlarıyla görüşmelidirler.

  • Az miktarda egzersiz yaparak başlayın ve miktarı adım adım yükseltin.
  • Eğer şiddetli ağrı hissederseniz (özellikle de göğüs ağrısı) ya da nefes alıp vermekte ciddi problem yaşarsanız durun. Doktorunuzla bunlar hakkında konuşun.
  • Kaygı ve panik yaşama eğilimi yüksek olan insanlar, antrenman sırasında bunları yaşayabilirler. Bunun sebebi egzersizin belirli vücut kimyasallarının (laktik asit gibi) birikmesine neden olmasıdır. Eğer egzersiz sırasında herhangi bir problem yaşarsanız, doktorunuzla konuşun.

Aktif Olmak İçin Öneriler

Depresif veya kaygılıysanız ya da bir akıl sağlığı sorununuz varsa, aktif olmak zor olabilir. Ama aktif olmak daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bu sebeple aktif olmanın bir yolunu bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Ufak adımlarla başlayın. Günde birkaç dakika egzersizle başlayıp süreyi yavaş yavaş artırabilirsiniz.

  • Aşırıya kaçmayın. Yürüme, bisiklete binme, yüzme ve tempolu koşu gibi basit egzersizlerle başlayın.
  • Egzersize başlamadan önce yaklaşık 5 dakika kaslarınızı ısıtın. Bunun için, yürüyebilir, kollarınızı ve bacaklarınızı yavaşça hareket ettirebilir ya da basit kas esnetme hareketleri yapabilirsiniz.
  • Doğru tempoda olup olmadığınızı anlamak için konuşma-şarkı söyleme testini yapın. Eğer konuşabiliyorsanız, sorun yok. Eğer şarkı söyleyebiliyorsanız, biraz daha hızlı ya da şiddetli egzersiz yapabilirsiniz. Eğer konuşamıyorsanız, büyük ihtimale fazla şiddetli egzersiz yapıyorsunuz. Bir miktar yavaşlayın.
  • Egzersizden sonra 5-10 dakikalığına gevşeyin. Gevşeme sırasında esneme egzersizleri de yapabilirsiniz.
  • Öncesinde, sırasında ve sonrasında su için.
  • Günlük aktiviteleri antrenman programınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. İşe yürüyerek gidebilir, evi süpürebilir, çocuğunuzla veya köpeğinizle aktif bir şekilde oynayabilirsiniz.

Egzersiz miktarınızı yavaşça artırarak haftada en az 2.5 saatlik bir orta şiddetli antrenman rutinine ulaşın. Tempolu yürüyüş ve tempolu bisiklet sürme gibi aktiviteler, orta şiddetli egzersizdirler. Ama günlük işler dahil, nabzınızı yükselten her türlü aktivite de antrenman rutinine dahil edilebilir. Rahat olduğunuz bir tempo bulun. 10 dakikalık setler halinde egzersiz yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İp Atlama Antrenmanı Koşu Egzersizinin Yerini Alabilir Mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here