Egzersiz Topu

Basenleri inceltmek için, bir egzersiz topu yardımıyla bu bölgelerin tonusunu artırabilirsiniz. Basenler birçok kadın ve bazı erkekler için problemli bölgelerdir. Squatlar, lungelar ve koşu bu sorunlu bölgeleri inceltmenin popüler yollarıdır. Aynı zamanda denge topu veya İsviçre topu olarak da bilinen egzersiz topları, egzersiz düzeniniz içerisinde basenleri çalıştırmak için bir araç olarak kullanılabilir.

Duvar Squat

Amerikan Egzersiz Konseyi, basen ve kalçaların tonusunu artırmak ve bu bölgeleri güçlendirmek için egzersiz topu ile duvar squat yapılmasını önermektedir. Sırtınızı duvara dayayın. Bir adım öne gelin ve egzersiz topunu beliniz ile duvar arasına yerleştirin. Topun sırtınızda yuvarlanmasına izin vererek dizlerinizi kırıp eğilin. Yeniden başlangıç pozisyonunuza dönün ve bu hareketi 15 kez tekrarlayın.

Yan Bacak Liftleri

Rahat olmak için bir matın üzerinde yan şekilde yatın. Kollarınızı göğsünüzün üzerine çarpı halinde yerleştirin. Egzersiz topunu bacaklarınızın arasına yerleştirin. Kalçalarınızı kullanarak topu yavaşça tavana doğru kaldırın. Bu hareketi 15 tekrarlı 3 set halinde uygulayın. Yan bacak liftleri kalça ve basen kaslarını güçlendirir.

Dizlerle Sıkıştırma Egzersizleri

Dizleriniz 90 derece bükülmüş halde sırt üstü düz bir şekilde uzanın (rahatlık için yoga ya da egzersiz matı kullanın.). Topu bükük dizleriniz arasına yerleştirin. 5 saniye civarında bir süre boyunca topu dizlerinizle yapabildiğiniz kadar kuvvetli bir şekilde sıkıştırın. Bacaklarınızı serbest bırakın ve bu hareketi basen bölgenizin tonusunu artırmak için 10-15 kez tekrarlayın.

Slide Squat Glide

Slide squat glide egzersizleri, basenleriniz ağırlıklı olacak şekilde vücudunuzun tüm alt bölümlerini çalıştırır. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durun ve egzersiz topunu önünüze yerleştirin. Ellerinizi topun üzerine koyup eğilin, 10 kez sağa, 10 kez sola kayın. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın.

İlginizi Çekebilir: Büyük Baldırlar: Kadınlar Baldırlarını Nasıl İnceltebilirler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here