Evet, erkekler de meme kanseri yaşayabilir. Yazımızda, erkek meme kanseri ile ilgili gerçekler, semptomlar, tedaviler ve nasıl teşhis konulduğuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Erkekler De Meme Kanseri Yaşar

Meme kanserini temsil eden pembe kurdeleleri görmüşsünüzdür ancak bunun erkeklerle ilgili olduğunu çok az kişi düşünüyor. Nihayetinde kadınlara meme kanseri teşhisi konması ihtimali erkeklere kıyasla 100 kat daha fazla.

Amerikan Kanser Birliğine göre bu yıl 2400’tan fazla yeni erkek meme kanseri teşhisi konacak ancak bu hastalıkla ilgili hala keşfedilecek çok fazla şey var. “Araştırmalarla erkek meme kanserinin biyolojisi daha iyi bir şekilde anlaşılmalı,” diyor New York’ta Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde erkek meme kanserinde uzmanlaşmış bir onkolog olan Dr. Ayca Gucalp.

Erkek Meme Kanseri Nadirdir

Yaşamları boyunca yalnızca 1000 erkekten biri meme kanseri yaşar. Amerikan Kanser Birliği 2019 yılında Amerika’da 460 erkeğin meme kanserinden hayatlarını kaybedeceğini tahmin ediyor. Bu, tahmin edilen 40290 kadının meme kanserinden ölmesinin yanında tabii ki hafif kalıyor. CDC’ye göre, erkekler arasında görülen en yaygın üç kanser prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolorektal kanserken, kadınlarda en yaygın görülen kanser türü meme kanseridir.

Erkeklerde Meme Kanserini Yumrular Ele Verir

Erkekler de kadınlar gibi meme kanseri teşhisi konduğunda yumru hissedebilir. “Çoğu erkekte sıklıkla areolanın gerisinde bir kitle bulunur,” areola meme ucunun çevresindeki koyu renkli cilt bölgesidir, diyor Dr. Gucalp.

Peki, bir yumrunun ciddi Bir sorun olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? “Meme kanserinin tipik özelliği donmuş bir fasulyeye benzer şekilde sert olmasıdır” diyor, Cleveland Clinic’te göğüs hizmetleri müdürü, daha önce yapılan bir röportajda Health dergisine verdiği demeçte.

Kadınlarda meme kanseri rutin olarak yapılan momogram veya meme taraması esnasında fark edilirken, erkeklerde yumru veya kitleler en açık belirtidir. Meme kanseri erkeklerde nadir olduğundan, düzenli momograma ihtiyaç duymazlar.

Erkek Meme Kanserinde Aile Geçmişi En Büyük Risk Faktörüdür

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de yakın aile üyelerinden birinde meme kanseri olması bu hastalığa yakalanma riskini arttırır. Amerikan Kanser Birliğine göre teşhis konulan yaklaşık beş erkekten birinin ailesinde meme kanseri vardır.

BRCA geni barındıran erkekler daha da yüksek meme kanseri riskindedir ve evet, erkekler bu mutasyonu aile üyelerine de aktarabilir. Dahası, Dr. Gucalp’e göre, ailenizdeki bir erkekte BRCA geni bulunuyorsa, bir kadın aile üyesinin bu gen mutasyonunu bulundurması durumuna kıyasla meme kanserine yakalanma riskiniz daha yüksektir. Ailenizde bir erkeğin meme kanseri geçirmesi halinde test seçenekleriyle ilgili bilgi edinmek adına genetik bir danışmanla görüşün.

BRCA geni barındıran erkeklerde ayrıca prostat ve pankreas kanseri riski de daha yüksektir ve bu hastalıklar için incelenmeleri gerekir, diyor Özel gözetim ve New York’taki Sina Dağı-Chelsea Merkezi’nde göğüs programı direktörü Dr. Sarah P. Cate.

Erkeklerde diğer meme kanseri risk faktörlerine obezite ve Klinefelter sendromu adı verilen nadir bir genetik durum dahildir.

Erkeklerde Meme Kanseri Daha İleri Aşamalarda Teşhis Edilir

Erkekler rutin olarak momogram yaptırmadıkları için, etkilenen bölge fark edilene kadar daha büyük bir yumru halini alabilir diyor Dr. Cate. Bu, bir erkek yumruyla ilgili doktoruyla görüştüğünde meme kanserinin çoktan daha ileri bir aşamaya geçmiş olabileceği anlamına gelir. “Meme kanseri olabileceklerini tahmin etmiyorlar ve bu nedenle teşhis potansiyel olarak gecikiyor,” şeklinde açıklıyor Dr. Gucalp. Geç yapılan teşhis meme kanserinin tedavisini zorlaştırabilir. Bu aşamadan sonra mastektomi veya kemoterapi gibi daha invaziv bir yaklaşım gerekebilir.

Aşamaları Kadınlardaki Meme Kanseriyle Aynıdır

Diğer tüm kanserler gibi meme kanseri de belirli faktörler göz önünde bulundurularak farklı aşamalara ayrılır. “Aşamalandırma memede bulunan meme kanserinin boyutuna, kol altındaki lenf bezlerinin kaçında kanser bulunduğuna, meme ve kol altındaki lenf bezlerinin dışına yayılıp yayılmadığına göre gerçekleştirilir,” diye açıklıyor Dr. Cate.

Meme kanserinde aşamalar en düşük aşama olan 0 ile en ileri aşama olan 4 arasında değişir ve bu durum kadın ve erkeklerde bir değişiklik göstermez.

Aşamaya göre en etkili olacak tedavi türü ve hastanın kurtulma şansı belirlenir. Her bir aşamayla ilgili daha fazla bilgi edinmek adına Göğüs Kanseri: Hastalığın 5 Farklı Evresi Nelerdir? yazımızı okuyun.

Tedavi Seçenekleri Mevcuttur

Meme kanseri olan erkekler için hastalıklarının aşamasına bağlı olarak birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Bu seçeneklere radyasyon, kemoterapi, mastektomi ve hormon tedavisi dahildir.

Dr. Cate, çoğu erkek meme kanseri türünün anti-östrojen bir tedavi gerektirdiğini söylüyor. Bu, bazı meme kanserlerinin yayılmasına neden olan östrojen hormonunu bastırır.

Kadınların aksine, erkeklerin yalnızca bir tane meme kanseri ameliyatı seçeneği vardır. “çoğu erkekte çok fazla meme dokusu bulunmaz, bu nedenle bir lumpektomi veya meme koruma operasyonunun aksine cerrahi tedavi olarak yalnızca mastektomi olabilirler.” diyor Dr. Cate.

Diğer bir yandan, birçok kadın meme dokularının büyük bir kısmını kurtarmayı hedefleyen lumpektomi operasyonunu tercih edebilir. Ayrıca kadınlar meme kanseri operasyonu sonrasında memelerini yeniden yapılandırmak adına diğer farklı operasyonları da yaptırabilirler.

Erkek Meme Kanseriyle İlgili Yeterli Araştırma Yok

Erkek meme kanserinin nadir doğasından ötürü günümüzde gerçekleştirilen araştırmaların çoğu yalnızca kadınlara odaklanıyor. Bunun sonucunda, erkekler için tedavi seçenekleri kadın bazlı gerçekleştirilen araştırmalara göre belirleniyor, diyor Dr. Gucalp.

Erkek meme kanseri ve kadın meme kanseri arasındaki biyolojik farklılıkların anlaşılması uzmanların erkekler için daha etkili ve daha uygun tedaviler geliştirmesine yardımcı olabilir. “Nihayetinde, tamamen erkekler üzerinde gerçekleştirilen denemelere odaklanmamız gerekecek ki bu da erkeklerde meme kanseri görülmesi oranının az olduğu göz önüne alındığında zor bir ihtimal olabilir,” diyor Dr. Gucalp. Erkek meme kanseri alanında gelişme elde edilememesinin sebebi belki de budur…

İlginizi çekebilir: Göğüs Kanseri: Hastalığın 5 Farklı Evresi Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here