Birçok fitness profesyoneline, hatta yoğun bir çalışmanın üzerine bu hareketleri yapan herkese göre, esneme hareketleri kas tutulmasını ve ağrısını azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir. 2011 yılında “Cochrane Database of Systematic Reviews”da yayınlanan bir meta çalışmaya göre, esneme hareketleri, kas ağrısında “klinik açıdan kayda değer” bir düşüşe neden olmuyor. Ancak makaleyi dikkatli bir şekilde okursanız, kas ağrısında “istatistiksel açıdan kayda değer” bir düşüş görüldüğünü, yalnızca bu düşüşün klinik önem arz edecek kriterleri karşılamadığını görürsünüz.

Durun, Dahası da Var!

Düzenli olarak yapılan esneme hareketleri ve neden oldukları esneklik artışı, birçok fayda sunuyor; kan dolaşımında artış, kas dengesizliklerinde iyileşme, hareket menzilinde artış ve yanlış duruş yahut dar kaslardan kaynaklanan devamlı ağrıların ortaya çıkma riskinde düşüş.Özellikle hareket menzilinizdeki artış, spor performansınızı artırırken, hasar alma riskinizi azaltmaktadır.

Tüm Esnemeler Eşit Değildir

Başkasından yardım almadan uygulayabileceğiniz iki esneme hareketi çeşidi vardır: Esneme pozisyonunda 10 ila 60 saniye arasında beklediğiniz “durağan esneme” ve esnemeyi takiben uygulayacağınız gerçek antrenman egzersizlerine benzeyen, kollarla çember çizme ve bacak sallama gibi hareketleri içeren “dinamik esneme”. Esas antrenmandan önce durağan esneme yapmanın hasar almaya neden olabileceği hakkındaki mit birçok profesyonel organizasyon tarafından çürütülmüş olsa da, bu organizasyonlar durağan esnemenin bazı sporlarda güç ve performans düşüklüğüne sebep olabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Şu an için genel tavsiye, antrenmandan önce dinamik esneme, antrenmandan sonra durağan esneme yapılması şeklinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here