Zona, uçuk, klamidya ve aklınıza gelmeyecek bir dizi sağlık problemi göz sağlığınızda dertlere yol açabilir.

Göz bebekleriniz, genel sağlık durumunuzla ilgili düşündüğünüzden çok daha fazlasını ortaya çıkarıyor. Her türlü enfeksiyon, kronik hastalık ve hatta kanser için açık bir pencere sunuyorlar.

Gözlerdeki şişkinliğin bir bağırsak sorunu komplikasyonu olduğunu biliyor muydunuz? Veya bulanık görmenin bazı durumlarda kan şekerinde düştme belirtisi olduğunu?

Örneğin, diğerleri sistematik olarak kan veya sinirler yoluyla göze gelirken, bazı bakteriler gözü vücut sıvılarıyla kontağa geçerek enfekte eder.

Detaylı, göz bebekleri büyütülerek yapılan göz muayenesine fazla zaman ayıramıyorsanız, görüşünüzü kurtarmak ve potansiyel olarak ciddi olabilecek hastalıkların önünü almak için hayati bir fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi (AAO) klinik sözcüsü, Dr. Laurie Barber, “Sadece gözle sınırlı kalmayan bu sorunları ne kadar hızlı tespit edersek hastanın sağlığı o kadar iyileşir,” diyor.

Kendini gözlerinizde belli edecek sıradan ve şaşırtıcı bazı rahatsızlıkların bir listesini sizler için hazırladık.

Melanom Cilt Kanseri

Tüm vücudunuzdaki benleri boyut, şekil, renk ve doku bakımından inceleyen bir kontrol yaptırmanız hala tedavi edilebilir derecedeyken bu agresif cilt kanserinin teşhis edilmesine yardımcı olur. Ancak gözlerinizi de kontrol ettirmeyi unutmayın.

Melanom birincil kanser olarak gözlerde başlayabilir veya vücudun başka bir bölümünde yer alan ikincil kanser olarak gözlere sıçrayabilir.

Gözün herhangi bir kısmını ele geçirebilir ve genellikle koroid yani, göz beyazı ve gözün arkasındaki retina arasındaki kan damarı ve doku tabakasında bulunur. Göz melanomu görüş değişikliklerine sebep olabilir ancak genelde kanser ileri aşamalara gelmeden insanlar semptom yaşamaz.

Birincil melanom en yaygın göz kanseridir ancak aynaya bakarak bunu anlayamazsınız, diyor, aynı zamanda Little Rock Göz Kliniği’nde göz doktoru olan Dr. Barber.

İnflamatuar Barsak Hastalığı

Barsak sorunlarınız varsa yılda bir kez kontrole gitmeniz gerekir. Crohn’s and Colitis Vakfına göre, inflamatuar barsak hastalığı (İBH) olan kişilerin yaklaşık %10’u göz problemleri yaşıyor.

Üveit veya göz duvarının orta tabakasındaki inflamasyon yaygın görülen bir İBH komplikasyonudur.

Crohn hastalığı olan bazı kişilerde bir kornea hastalığı olan keratopatimeydana gelebilir.

Herpes (uçuk)

Herpes simpleks virüsü, dudaklarda uçuğa ve genital bölgede kabarcıklı şişliklere sebep olmasıyla bilinir. Ancak aynı zamanda göz iltihabına sebep olabilir.

Başlangıçta virüs açık bir uçuğa (kendinizin veya bir başkasının) dokunduktan sonra gözlerinize dokunursanız göre girer. Virüs gözünüze girdikten sonra güneş, stres veya ameliyat gibi tetikleyici bir şey tarafından tekrar aktifleştirilmediği sürece sessiz bir şekilde yaşamını sürdürür.

Dr. Barber gözlerdeki herpetik lezyonların ağrılı olduğunu belirtiyor. Herpesin korneaya iltihap bulaştırması durumunda ağır ağrı, kızarıklık, göz kapağında şişkinlik ve görüşünüzde azalma yaşayabilirsiniz. Bu virüs retinaya iltihap bulaştırabilir ve hasar yaratır veya gözün arka kısmından ayrılmasına yol açarak körlüğe sebep olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Diğer Hastalıklar

Raporlanan klamidya, frengi ve bel soğukluğu vakaları giderek artıyor ve bu zührevi hastalıkların her biri gözlerinize sıçrayabilir. Güvenli cinsel ilişki konusuna dikkat etmeniz için bir diğer sebep daha.

Vücut sıvılarına direk kontakla bel soğukluğu veya klamidya kapabilirsiniz. Her ikisi de gözlerinizin kızarmasına sebep olabilir.

Aksine frengi, kan dolaşımındadır ve “yayılabileceği yerlerden biri de gözlerdir,” diyor, Amerika Enfeksiyon Hastalıkları Derneği sözcüsü ve Baltimore’daki Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli araştırmacı, Dr. Amesh Adalja.

AAO’ya göre, frengi göz iltihabına, ağrıya ve görüş sorunlarına yol açabilir.

Taksoplazma

Beyin ve göz iltihabına sebep olabilen ufak bir bakteri türü. Bu bakteriyi az pişmiş, bozulmuş et yiyerek veya kedi dışkısına dokunduktan sonra elinizi ağzınıza götürerek kapabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi bakteriyi yendiği için çoğu kişi herhangi bir semptom yaşamaz.

Aynı zamanda bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Adalja, “Bağışıklık sistemi tarafından baskılanana kadar gerçekten hiçbir şey gerçekleşmez ve sonrasında bakteri tekrar aktive olabilir,” şeklinde açıklıyor.

HIV virüsü olan kişilerin ve hamilelik süresince enfeksiyon kapan annelerden doğan çocukların taksoplazma sebebiyle görüş sorunları yaşama riski daha fazladır.

Zika Virüsü

Sineklerden kaynaklı bu hastalığı olan çoğu kişi herhangi bir semptom yaşamaz. Yaşanması halinde, hafif ateşlenme, kaşıntı, bağ ağrısı, eklem ağrısı ve kas ağrısı yaşayabilir, gözlerinde sulanma ve kızarıklık olabilir.

“Virüs kan dolaşımına karışır ve göz dahil olmak üzere birden fazla organa yayılabilir,” diyor Dr. Adalja.

Zika virüsünü kapmak için sinek ısırığına gerek yoktur. Cinsel ilişki veya kan nakli yoluyla enfekte olan birinden sağlıklı birine geçebilir. Zika, hamile bir kadından fetüse geçtiğinde görüş bozukluğu dahil ağır doğum kusurlarına yol açabilir.

Diyabet

Kontrol altında tutulmayan diyabet hastalığı kalbe, kan damarlarına, sinirlere, böbreklere, cilde, beyne ve elbette ki gözlere zarar verebilir.

Örneğin, diyabetik retinopati göz arkasındaki hassas kan damarlarına zarar verebilir. Başlangıçta herhangi bir göz semptomuna sebep olmaz ancak zaman içinde görüş alanınızda uçan cisimlere veya bulanık görüşe sebep olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika’daki yetişkinlerde görülen körlüğün en yaygın sebebidir.

“Sadece göz bulgularından bir hayli hastaya diyabet teşhisi koydum ve diyabeti olduklarından haberleri bile yoktu,” diyor Dr. Barber.

Böbrek Hastalığı

Kulağa garip gelse de, kronik böbrek hastalığı olan kişilerin, görüşü etkileyen göz hastalıklarına yakalanma riskleri daha yüksektir.

Nedeni ne mi? Gözler ve böbrekler, diyabet ve hipertansiyonun dahil olmak üzere, inflamasyon ve arterlerde daralma ve sertleşme gibi yaygın hastalık yollarıyla aynı risk faktörlerini içerir.

Dr. Barber 17 yaşında ağır göz kırpma değişiklikleri yaşayan bir hastayı muayene ettiğini anlatıyor. Diğer bir deyişle, retinaya kan akışını sağlayan ana arter “damardan bir parça koparıyormuş” gibi hissettiriyor. İncelemeler sonrasında genç hastada böbrek arter darlığı veya böbreklere kan sağlayan arterlerde daralma olduğu anlaşılıyor.

Felç

En yaygın felç türü olan iskemik felç, beyindeki bir damar tıkanıklığından kaynaklanır. Fakat gözlerinize de inme inebileceğini biliyor muydunuz?

Bu tür felç, kan pıhtısının veya yağlı bir plak yığınının göz arterlerinden birini tıkamasıyla retinaya giden kan akışını durdurduğunda meydana gelir.

Retinal arter tıkanıklığı olarak adlandırılan göz felci, ani veya zamanla kötüleşen görüş kaybına sebep olabilir ve ağrısızdır, diyor Dr. Barber. Bazı vakalarda görüş kaybı kalıcıdır.

Zona Hastalığı

Çocukluğunuzda suçiçeği geçirdiyseniz, vücudunuzda varisella zoster virüsü var demektir. İlerleyen yetişkinlik yıllarınızda genellikle zona hastalığı olarak adlandırılan ve gövde etrafını saran acılı bir kaşıntı olarak tekrar belirebilir.

“Yanlış bir şey yaptığınızdan değil. Bu durum yalnızca yüzeye çıkmayı bekleyen bir virüsün tekrar aktive olmasından kaynaklanıyor,” şeklinde açıklıyor Dr. Barber.

Bazı durumlarda, bu virüs göze yakın bir bölgeyi ele geçirdiğinde göz kapağında şişkinlik, göz kızarıklığı, yanma ve sonucunda Herpes Zoster Oftalmikus adı verilen görüş kabıyla sonuçlanabilen bir hasara sebep olabilir. Göz çevrenizde zona kaşıntısı varsa göz doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Görme, Görsel Olgunlaşma ve Göz Bozuklukları – Dr. Rıza Kurna

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here