Şu andan başlayarak hafızanızı korumanın yolları

Hepimizin başına gelen bir şeyler: Markete gidip alacağımız şeyi unutmak. İş arkadaşınızın eşinin ismini bir türlü çıkaramamak. Ahmet miydi, Ali mi? Ve apartman kilerinin anahtarlarını sürekli kaybetmek…Arada bir unutkan olmak da bir sorun yok özellikle aklınızda tutmanız gereken çok fazla şey varsa.

Ancak yaşlılık halleriyle ilgili endişe duymanıza hala uzun yıllar olsa da, araştırmalar hafıza kaybının 20’li yaşlarda başlayabileceğini ve yaşlandıkça ilerlemeye devam ettiğini gösteriyor. Neyse ki, gün içerisinde birkaç basit strateji uygulamak zihninizi açık tutmaya ve hatta belki o anahtarları nereye koyduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Kahvaltıda Tost Yiyin

Yeterli miktarda karbonhidrat almamanız hafızanıza zarar verebilir. Tufts Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmada beslenme düzenlerinde karbonhidrat bulundurmayan kişilerin, bulunduranlara kıyasla hafızaya bağlı işleri daha kötü yerine getirdikleri bulundu. Neden mi? Beyin hücreleriniz, en yüksek formda kalmak adına vücutta glikoza çevrilen karbonhidratlara ihtiyaç duyar, şeklinde cevap veriyor, araştırmanın yazarlarından biri olan, Tufts Üniversitesi psikoloji profesörü PhD Robin Kanarek.

Daha yavaş sindirilmelerinden dolayı daha sürekli bir glikoz akışı sağlayan tam tahıllı ve diğer kompleks karbonhidratları tercih edin. Güne zinde bir beyinle başlamak için tam buğdaylı bir çörek ya da çırpılmış yumurta ve bir bardak çilek veya kırmızı orman meyveleri ile kızarmış ekmek içeren bir kahvaltı hazırlayın.

İşe Gitmeden Kickbox Antrenmanı Yapın

Welcome to Your Brain kitabının yazarlarından biri olan PhD Sandra Aamodt, egzersiz beyne giden kan akışını arttırarak bolca ihtiyaç duyulan oksijen ve yakıt olarak glikoz sağlar şeklinde açıklıyor.

Dahası, Neurobiology of Learning and Memory dergisinde, düşük aktivitelere kıyasla yoğun bir egzersiz sonrasında öğrenmeye çalıştığınız kelimeleri hatırlamaya çalışırsanız %20 daha hızlı aklınızda kaldığı öne sürülüyor. Bir koreografi veya rutin hatırlamanızı gerektiren herhangi bir aktivite örneğin dans veya kickbox yaparak hafızanızı daha da güçlendirebilirsiniz.

Sabah Hatırlatıcınızın Fontunu Değiştirin

Sürekli olarak Times New Roman mı kullanıyorsunuz? Çözmesi hafif zor olan farklı bir font kullanmayı deneyin. Biliş dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, font değişikliği uzun süreli belleği geliştiriyor.

Yeni bir font üzerine yoğunlaşmak beyninizin merkezdeki görevi işlemesini zorlaştırarak hatırlama becerilerinizi arttırabilir. Sizin fark edemeyeceğiniz ancak beyninizin fark edeceği hızlı bir değişiklik için Comic Sans Italicized (araştırmada kullanılan font) kullanmayı deneyin.

Öğle Yemeğinde İnternette Araştırma Yapın

Los Angeles, Kaliforniya Üniversitesi’ndeki yakın zamanlı bir araştırmaya göre, günde bir saat ilginizi çeken bir konuya dair (örneğin bir sonraki tatiliniz için yer seçimi gibi) internette araştırma yapmanın kısa dönemli belleği kontrol eden beynin frontal lobunu canlandırmak gibi bir etkisi olabilir.

“Karar verme, görsel-mekansal durumlar ve sözel becerilere dahil olan sinir devreleri internette araştırma yaptığınızda fazlasıyla aktif bir hal alır,” şeklinde açıklıyor araştırmanın ana yazarı Dr. Gary Small. Yine de boş boş internette gezinmeyin: çok kolay olması halinde etkili olmayacaktır, diyor Dr. Small. (Facebook bu konuda işe yaramayacaktır.)

Park Noktanıza Dikkat Edin

Sürekli arabanızı nereye park ettiğinizi unutuyor musunuz? Akşam yemeği öncesinde bir şeyler almak için markete uğradığınızda bu egzersizi deneyin: arabadan çıkın, nereye park ettiğinize bakın ve durduğunuz yerde her yarım saniyede bir 30 saniye boyunca gözlerinizi bir sağa bir sola oynatın.

İngiltere Manchester Metropolitan Üniversitesi’ne göre, bu basit göz hareketini çalışmak uzun süreli belleğinizi %10’a kadar geliştirebilir. “Bu küçük gelişme önemli bir bilgiyi hatırlamanız için ihtiyacınız olan şey olabilir,” diyor araştırmanın başyazarı PhD, Andrew Parker.

Akşamları Az Miktarda Alkol Alın

Ağır alkol tüketimi hafıza kaybına yol açabiliyorken, yeni bir araştırmaya göre az miktarlarda alkol içmek aslında hafıza problemlerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Journal of Alzheimer’s Disease’de yayınlanan bir analizde haftada toplam yedi veya daha az miktarda alkollü içecek tüketen katılımcılar, hiç alkol tüketmeyen kadınlara ve daha fazla alkol tüketen katılımcılara kıyasla en düşük bilişsel bozukluk riski taşıyanlar oldu.

Araştırmacılar, bu duruma alkolün anti-enflamatuar özelliklerinin yol açabileceğini düşünüyor. Veya az miktarda alkol içen kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürme eğiliminde olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Şerefe o zaman!

Uyumadan Önce Diş İpi Kullanın

Diş ipi kullanmak gülümsemeniz için faydalı ve ayrıca zihniniz için harikalar yaratıyor. Diş ipi kullanmadığınızda diş etleriniz iltihaplanır ve kötü bakterilerin kan akışınıza girmesi kolaylaşır, diyor, New York Üniversitesi’nde doçent doktor ve Smile! Kitabının yazarı Jonathan B. Levine.

Bakteriler kan akışına girdikten sonra beyin dahil vücudun farklı kısımlarında iltihaba sebep olabilir ve bu da bilişsel bozukluklara yol açabilir. Bu nedenle, dalgınlığı uzak tutmak adına her gün diş ipi kullanmanız (günde 2 kez ideal) faydalı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Yaşlandıkça Beyin Performansını Korumanın Yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here