Haftada 2 Kilo Vermek

Kalori tüketiminizi ciddi bir şekilde sınırlandırarak, sıkı bir şekilde egzersiz yaparak veya bu iki yöntemi bir arada uygulayarak, haftada 2 kilo vermek mümkündür. Ancak, haftada 1 kilogramdan daha fazla kilo vermek istiyorsanız, tıbbi gözetim gereklidir. Haftada 2 kilo vermeyi sağlayan “çok düşük kalorili diyetler”, genellikle olumsuz yan etkilere yol açmaktadır.

Kalori Açığı

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control and Prevention), 3500 kalorinin yaklaşık olarak yarım kilograma denk olduğunu belirtiyor. Haftada 2 kilo vermek için, günlük 2000 kalorilik kalori açığı yaratmak gerekmektedir. Örneğin, günlük kalori tüketiminizi 1500 kalori düşürür ve egzersizle günde 500 kalori yakarsanız, haftada 2 kilo verebilirsiniz. Fakat bu tarz ciddi kalori kısıtlamaları, tıbbi gözetim olmadan genellikle güvenli değildir. Çünkü böyle ciddi bir kalori kısıtlaması, besin yetersizliği riskini yükseltir.

Toplam Kalori Tüketimi

Haftada iki kilo vermek, genellikle günde 500-800 kalori almayı gerektirir. Ağırlık-Kontrol Bilgi Ağı’na (Weight-Control Information Network) göre, bu tarz çok düşük kalorili diyetler, genellikle haftada 1,4-2,3 kg arasında kilo kaybına neden olmaktadır. Ancak Bilgi Ağı’nın belirttiğine göre, çok düşük kalorili diyetler çoğunlukla yeniden kilo almaya, kabızlığa, bulantıya, ishale, yorgunluğa ve safra taşı oluşumuna yol açmaktadır. Tıbbi gözetim altında gerçekleştirilen çok düşük kalorili diyetlerin çoğu, besin yetersizliklerini önlemeye yardımcı olması için, besin yönünden zengin, vitamin ve mineraller ilave edilmiş protein karışımları ya da protein barlarından oluşmaktadır.

Güvenli Kilo Kaybı

Eğer tıbbi gözetim olmadan güvenli bir şekilde kilo vermeyi tercih ediyorsanız, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, haftada 0,5-1 kilo vermenizi öneriyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, bu kilo verme hızı, verilen kiloların geri alınmasını önlüyor. Etkili kilo verme diyetlerinin birçoğu, günlük 1200-1600 kalori içerir. Harvard Health Yayınları, kilo verme sürecinde kadınların günde 1200, erkeklerin ise 1500 kaloriden daha az tüketmekten kaçınmalarını öneriyor.

Kalori Düşürme Stratejileri

Kilo verme sürecinde, kalori tüketiminizi kontrol etmenize ve tok hissetmenize yardımcı olması için, bol miktarda düşük kalorili ve doyurucu gıda tüketin. Yumurta beyazı, yağsız et, derisiz kümes hayvanı eti, deniz ürünleri, baklagiller, buğday glüteni, soya ürünleri ve az yağlı süt ürünleri gibi protein açısından zengin gıdalar, karbonhidratlardan daha iyi şekilde tok hissettirirler. Kendinizi meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi düşük kalorili ve lif yönünden zengin gıdalarla doyurun. Doyma hissini daha da artırmak ve kalori tüketiminizi azaltmak için, yemeklerden önce bir bardak su içmeyi deneyin.

İlginizi Çekebilir: Altı Ayda On Dört Kilo Vermek İçin Ne Yapmalısınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here