İdrarınızı tutma konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? Neyse ki, bu durumun açık bir sebebi ve yardımcı olabilecek tedaviler olabilir. Sonucunda idrar sorunu yaşayabileceğiniz sağlık problemlerinin listesini sizler için hazırladık.

İdrar tutmama sorununun sebepleri

Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı mı duyuyorsunuz? Veya tuvalete zamanında yetişemediğinizde ufak “kazalar” mı meydana geliyor?

Stres inkontinans (idrar kaçırma) veya sıkışma inkontinansı (veya ikisini birden) yaşıyor olabilirsiniz.

Her iki durumun da idrar sorunu için açık bir sebep ve yardımcı olabilecek bir tedavi olabilir. İdrar sorununa yol açabilecek sağlık problemlerinin listesini işte şu şekilde:

Doğum yapma

Çocuk doğurmak, özellikle doğal doğum yoluyla, bir idrar sorunu türü olan stres inkontinansın yaygın bir sebebidir.

“Doğum, mesane ve idrar yollarının normal desteğinde değişikliğe sebep olur.” şeklinde açıklıyor Mayo Clinic üroloji profesörü Dr. Christopher Wolter.

Mesane gerekli desteğe sahip olmaması durumunda, kontrolü kaybedebilirsiniz. Neyse ki, güçlendirme egzersizi ve ufak çaplı cerrahi operasyonlar gibi klasik önlemler stres inkontinansı yaşayan kişilerin %85’ine yardım eder, diyor, Teksas Sağlık ve Bilim Merkez Üniversitesi’nde doçent doktor olan Erin Bird.

Hamilelik

Stres inkontinansın bir diğer türü olan hamilelik süresince yaşanan inkontinans, büyüyen fetusun mesane yapısı üzerinde oluşturduğu ağırlıktan veya idrar çıkışını arttıran bazı hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir.

Kegel egzersizleri hamilelik süresince ve sonrasında pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor Dr. Bird.

Histerektomi

Kadın rahmi, mesaneyle aynı kasları paylaştığından dolayı rahmi almak adına uygulanan histerektomi operasyonu geçirmek, mesane kas destek sistemine hasar gelmesi riskini taşır.

Bu operasyon, tıpkı doğum yapma ve hamilelik gibi vajina, rektum ve rahmin yanı sıra mesaneyi de destekleyen pelvik taban kaslarını zayıflatabilir, ve stres inkontinansa yol açabilir.

Yaşlanma

İdrar inkontinansı riski yalnızca kadınlarda değil, aynı şekilde erkeklerde de (erkekler kadınlara kıyasla %50 daha düşük risktedir) yaşlanmayla birlikte artar.

Problemin sebebi yaşlanmayla gelen doğal yıpranmadır. “İdrar sistemini destekleyen dokuların içeriklerinde değişiklikler meydana gelir.” diyor Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi üroloji kliniğinde doçent doktor olan Annette Sessions. “Eskisi gibi dolgun ve destekleyici değildir, işte tüm sorunun çıkış noktası da bu.”

Diğer bir sebep ise, merkezi sinir sisteminin mesaneye sinyal gönderme yetisini etkileyen felç veya bunamadan kaynaklanan beyin hasarı olabilir.

Prostat ameliyatı

Dr. Bird’ göre, yaşlanmanın yanı sıra, erkeklerin inkontinans yaşamasının ana sebeplerinden biri prostat kanseri ameliyatı olmalarıdır.

Aynı zamanda urogenital rekonstrüksiyon ve idrar disfonksiyon önleme bölüm amiri olan Dr. Bird, “Anatomik büzücü kas operasyon esnasında hasar görebilir.” diyor.

Bu yaygın yan etkiden dolayı (olası ereksiyon sorunlarına ek olarak) çoğu doktor yavaş büyüyen prostat tümörlerinde cerrahi risk, tümörün çıkarılmasının yararlarından daha ağır bastığı için gözlem altında tutularak beklenmesini önerir.

Prostat büyümesi

Prostat bezi, uzun süre büyük kalması halinde bir diğer inkontinans sebebi olabilir. genellikle 40 yaşından sonra neredeyse tüm erkekler, benin prostatik hiperplazi olarak adlandırılan prostat büyümesi sorunu yaşar.

“Büyüyen prostat bezi bir tıkanıklığa sebep olabilir ve bu tıkanıklık asıl mesane kasının genişlemesine veya kalınlaşmasına sebep olarak mesanenin dengesiz bir hale gelmesiyle sonuçlanır.” şeklinde açıklıyor Dr. Wolter. “Giderek daha fazla idrarın birikmesi halinde, sonucunda dolup taşma (inkontinans) meydana gelir, özellikle fiziksel stresin artması durumunda.”

Diyabet

İnkontinans ayrıca diyabet nedeniyle meydana gelebilir, özellikle diyabet tam olarak kontrol edilmiyorsa veya uzun süredir varsa. Problem genellikle bu yaygın durumun bir tamamlayıcı olan sinir hasarından, nöropatiden kaynaklanır.

Dr. Sessions, “Mesanedeki sinirlerde hasar oluştuğunda mesanenin şiştiğini hissedemeyebilir. Mesanenin ne zaman dolduğunu algılama yetisini kaybeder.” diyor.

Diyabet sebebiyle kan şekerindeki yükselme idrar çıkışını arttırabilir. (Geceleri birçok kere tuvaleti kullanmak için uyanmak tip 1 diyabet ve tip 2 diyabetin erken belirtilerindendir.)

Obezite

“Sıklıkla diyabete eşlik eden obezite, hastaları kesinlikle stres inkontinans riskine sokar.” Diyor Dr. Wolter, “mesanede ve pelvik taban kaslarında doğrudan daha fazla baskıya sebep olur.”

Ancak, anatomik farklılıklar sebebiyle obezite ile inkontinans arasındaki ilişki erkeklere kıyasla kadınlarda daha yaygındır.

İyi haber şu ki, normal kilodaki kadınlarda etkili olan inkontinans tedavileri, obez kadınlarda da aynı derecede etkiler. Bu nedenle tedavi görmenizin kesinlikle faydalı olacağını söylüyor Dr. Bird.

Uyuşturucu kullanımı

2009 yılında yapılan bir çalışmaya göre, iki yıl veya daha uzun bir süreyle, yaygın olarak “ket” olarak bilinen gece kulübü uyuşturucularından biri, ketamin kullanan kişilerin idrar sorunu yaşama ihtimali daha yüksek.

Kendi uygulamalarında bu durumu görmemiş olan Dr. Wolter, “Temelde veterinerlerin kullandığı bir anestezik, bu yüzden inkontinans konusunda bunaması olan biriyle benzer sorunlar yaşayabileceğini tahmin edebiliyorum.” diyor.

Ancak gördüğü kadarıyla, çok fazla uyuşturucu kullanan kişilerin idrara çıkma zorluğu veya kaçırma problemleri yaşadığını söylüyor.

Bunun yanı sıra, doktorunuz tarafından yazılan bazı ilaçların bile idrar inkontinansına katkısı olabilir.

İdrar yolu iltihabı

Çoğu kadın hayatlarının bir döneminde idrar yolu iltihabı (UTI) yaşar ve bu yaygın problem bazen kalıcı inkontinansa sebep olabilir. İdrar yolu iltihabının başlıca semptomlarından biri acil idrara çıkma ihtiyacıdır.

Çoğu kadın vaktinde tuvalete varabilse de, bazen idrar ihtiyacı fazla kuvvetli olabilir.

“İnkontinansa sebep olan bu durum, iltihabın tedavi edilmesiyle ortadan kalkar.” diyor Dr. Bird.

Rahim fibroidleri

Yaygın görülen bir durum olmasa da, rahim fibroidleri yeteri kadar büyük olmaları ve doğrudan mesaneye baskı uygulamaları durumunda inkontinansa sebep olabilir.

Rahim ve mesanenin yan yana durduğunu düşünürsek mümkün görünse de, bu durumun inkontinansa sebep olması düşük bir ihtimaldir diyor Dr. Wolter.

Menopoz

Hamilelik, doğum veya cerrahi operasyon sonucunda oluşan inkontinans bu olaylardan hemen sonra görülmeyebilir.

Birkaç yılı bulabilir ve genellikle menopoz esnasında veya sonrasında görülür. Bunun sebebi, mesanenin işlevini yerine getirmesini sağlayan birçok mekanizmanın östrojene duyarlı olmasıdır.

“Genç yaşlarda östrojen yapısal hasarı telafi edecek derecede koruyucu işlev görmüş olabilir.” diyor Dr. Wolter. Östrojen azalmaya başladığında, mesane kontrolü de aynı şekilde azalır.

Tümör

Mesane kanseri inkontinans olarak kendini gösterebilir, ancak bu durum nadirdir, yani rahatlayabilirsiniz.

“İdrar kontrolüyle ilgili bir problem olduğunda rahatsız edicidir ve hayat kalitesini etkilese de (genellikle) iyi huyludur.” diyor Dr. Bird. “Genelde bu gibi durumlarda kanser aklımıza ilk gelen şey değildir.”

Ne Düşünüyorsunuz?

İdrar tutamama yaşıyor musunuz? Nedeninin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Aynı sorunu yaşayan diğer okuyucularımız için önerileriniz var mı? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

İlginizi çekebilir: Sürekli Susuz Kaldığınızda Vücudunuzda Meydana Gelen 8 Problem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here