İştah Kesici Besin Takviyeleri

Başarılı bir şekilde kilo vermek, diyet ve egzersizle kalori açığı yaratmayı gerektirir. Vücudunuz tükettiğinizden daha fazla kalori yaktığında, enerji için yağ depolarına yönelir. Haftada yarım kilo vermek için, diyet ve egzersizle günde 500 kalorilik açık yaratmanız gerekiyor, diyor Amerikan Egzersiz Konseyi (American Council of Exercise). İştah kesici özelliği bulunan birçok besin takviyesi piyasada bulunmakta. Ancak bu iştah kesici besin takviyelerinin etkileri henüz tam anlamıyla anlaşılmış değil. Amerikan Egzersiz Konseyi, iştahınızı kontrol altına alabilmeniz için, gün boyunca, tam tahıllar, proteinler, meyveler ve sebzeler yönünden zengin daha ufak öğünler yemenizi tavsiye ediyor.

Kalahari Kaktüsü

Kalahari Kaktüsü (Hoodia gordonii), güney Afrika’nın Kalahari çölünden gelmektedir. Bu sulu bitki, Afrika’nın yerlileri tarafından, uzun av dönemlerinde doğal bir iştah kesici olarak kullanılmış. Diyet amaçlı birçok modern besin takviyesi, Kalahari kaktüsünü bir iştah kesici olarak sunmaktadır. Ancak bu iddialar ispatlanmamıştır. MayoClinic.com, Kalahari kaktüsünün faydaları ve tehlikeleri üzerine yapılan çalışmaların somut delil sunamadığını belirtiyor.

5-Hidroksitriptofan (5-HTP)

5-hidroksitriptofan, Griffonia simplicifolia isimli bir Afrika bitkisinden geliyor. Vücudunuz doğal olarak, gıdalardan aldığı triptofan isimli amino asidi, serotonine dönüştürmeden önce 5-HTP’ye dönüştürür. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, 5-HTP takviyesi sağladığında beyinde gerçekleşen serotonin salımı, yemeklerden sonra daha fazla tokluk hissine neden olabilir. 5-HTP ile kilo kaybı arasında bağlantı kuran bilimsel çalışmalar umut vadetse de, 5-HTP takviyesi karaciğerde ve beyinde toksik etki gösterebilir ya da eozinofilik miyalji sendromuna yol açabilir. Hamile veya emziren kadınlar, diyabeti veya karaciğer hastalığı olanlar, yüksek tansiyonu olanlar ya da antidepresan kullananlar, 5-HTP almamalıdırlar.

Fentermin

Yalnızca reçeteyle satılan fentermin, bazen şiddetli obeziteyi tedavi etmek için kullanılır. FDA tarafından kısa süreli kullanım için onaylanan amfetamin benzeri bu ilaç, iştahınızı düşürmeye ve sizi daha uzun süreli olarak tok hissettirmeye yardımcı olabilir. MayoClinic.com, fenterminin yalnızca sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz içeren uzun dönemli bir kilo kontrolü planının bir parçası olarak kullanılmasını öneriyor. Fentermin takviyesinin yan etkilerinden bazıları, tansiyonda yükselme, insomni (uykusuzluk hastalığı), asabilik ve kabızlıktır.

Psilyum

Hindistan’da yetişen Plantago ovata bitkisinde bulunan psilyum, çözünebilir lif içerir ve hassas bağırsak sendromu, kabızlık, ishal ve kalın bağırsak kanseri tedavisinde kullanılır. Psilyumda bulunan lif, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, iştah kesici olarak kullanılabilir. Kapsül, tablet ve kabızlık giderici wafer biçimlerinde bulunan bu besin takviyesi, idrar söktürücü etkilerine karşılık vermek için bol miktarda suyla alınmalıdır. Psilyum, diğer reçeteli ilaçların vücuttaki emilimlerini etkileyebilir. Bundan dolayı, psilyum almadan önce doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir: Kilo Verme Sürecinin Fizyolojik ve Psikolojik Özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here