Prado, Louvre veya Tokyo Ulusal Müzesini gezmeniz gereken esnada uykuya dalmaktan daha can sıkıcı bir şey olamaz. Ne yazık ki dünyanın bir diğer ucuna uçtuğumuzda, saat dilimleri arasında gezindiğimizde jet lag seyahatlerimizin kaçınılmaz bir parçası haline gelebiliyor. “Jet lag vücudumuzun iç saatiyle seyahat ettiğimiz yerin dış saatinde uyuşmazlık yaşadığımızda meydana gelir,” şeklinde açıklıyor Ulusal Uyku Vakfı’nda Çevre Danışmanı olan Ph.D. Natalie Dautovich. “Bu uyuşmazlığın semptomları halsizlik, uyku problemleri, odaklanma zorluğu, hazımsızlık ve olumsuz bir ruh hali olabilir.”

Jet lag darbesini yememek için birçok tavsiye ve öneriler bulunuyor ancak bu uyuşmazlığın etkilerinden bazılarını hafifletmek için en lezzetli yollarından biri yiyecek ve içecekleri kullanmak olabilir.

Belirli Öğün Saatlerine Bağlı Kalın

“Öğünler içimizdeki ritmi düzenlemeye yardımcı olur, bu yüzden seyahat ettiğiniz zaman diliminin yemek saatlerine bağlı kalın,” diyor, aynı zamanda alkolün uyarıcı etkisinden dolayı uçak esnasında ikram edilen içkileri es geçmenizi tavsiye eden Dautovich.

Chicago Beslenme Uzmanları’nda kayıtlı bir diyetisyen olan Jennifer Vimbor, jet lag etkilerini en aza indirgemek adına seyahat edecek kişilerin seyahatlerine başlamadan gidecekleri yerin yerel saatine göre yemeye başlamalarını tavsiye ediyor. “Vücudunuz saatin New York’ta hala gece 4 olduğunu düşünüyor olabilir ancak Londra’da kahvaltı vakti. Buna uyun.” diyor. Bu, öğünlerinizi yeni zaman diliminize göre ayarlamanız anlamına gelir. Gece yarısı uçuşuyla seyahat ettiğinizde uçakta yemek servis edildiğinde uyumaya çalışabilirsiniz çünkü yeni zaman diliminde herkes uyuyorken akşam yemeği yemeniz pek doğru olmaz. Siz uyanana kadar hostesten yemeğinizi bir kenarda bekletmesini isteyebilir veya yanınıza alacağınız atıştırmalıklarla güne kahvaltı ederek başlayabilirsiniz. Böylelikle sirkadiyen ritminizi harekete geçirebilir ve vücudunuzun yeni zaman dilimine mümkün olduğunca hızlı uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Planlama Yapın

Yeme yoluyla jet lag vurgununu önleme öncesinde biraz planlama yapmanızı gerektirir. “Seyahat ederken, biraz planlama ve hazırlık yapmanız iyi ve sağlıklı hissetmenize fazlasıyla yardımcı olabilir,” diyor Vimbor. “Seyahatinizden önce iyi beslenin ve bol bol su için.”

Probiyotik Almaya Başlayın

Vimbor ayrıca, seyahatinizden 2 hafta öncesinde probiyotik almaya başlamanızı ve seyahatiniz süresince almaya devam etmenizi tavsiye ediyor. “Probiyotikler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur ve hastalık riskini azaltır,” şeklinde açıklıyor ve “içindekiler” listesi kısa olan, 10-20 milyar (evet milyar) birim içeren en az dört probiyotik içeren takviyeleri almanızı öneriyor. Probiyotikleri doğal yollardan almayı tercih ediyorsanız, “Bu kültürleri kimchi, tempeh, yoğurt ve kefir gibi fermente gıdalardan daha az miktarlarda alabilirsiniz.” diyor Vimbor.

Kafeinden Uzak Durun

Uçakla seyahat ederken, Vimbor daha kolay uyuyabilmeniz için kafeinden kaçınmanızı ve aksine bol bol su içmenizi öneriyor. “Siz ve vücudunuz daha düşük nemli bir ortamda bulunur bu nedenle hidrasyon yani su içmek oldukça önemli bir noktadır ve kahve suyla aynı işlevi görmez!” diyor. “Susuzluk jet lag’ı ağırlaştırmanın haricinde halsizliğe, baş ağrısına ve baş dönmesine yol açabilir. Maden suyu ve normal su gerekli suyu almanız için en iyi seçeneklerdir. Bunun için, uçuşunuzun her saati bir bardak su için.” Vimbor ayrıca, kaybettiğiniz nemin bir kısmını yenilemek için tatilinizden (ya da en azından otelinizin olanaklarından) yararlanmanızı öneriyor. “Seyahat ettiğiniz yere varır varmaz havuzda veya denizde yüzün veya bir duş alın. Suya girmek gözenekleriniz yoluyla bir miktar nemi geri kazanmanızı sağlar.” şeklinde ekliyor.

Bir Şeyler Atıştırın

Elbette ki su hayatta kalmanız için yeterli değil, atıştırmalıkların da hakkını vermek lazım. Vimbor kabin bagajınıza yiyecek depolamanızı tavsiye diyor. “Yer fıstığı ezmesi ve reçelli bir sandviç, kuru meyve-yemiş karışımı veya peynir ile birlikte meyveler gibi protein ve karbonhidratı bir araya getirerek uçağınızın gecikmelerine karşı hazırlanmış, karnınızı doyurmuş ve kan şekerinizi yüksek tutmuş olursunuz,” diyor. “Protein, nişasta ve lif içermesinden dolayı soya fasulyesi ayrıca iyi bir fikir olabilir. Kolay bozulan yiyecekleri ilk iki saat içerisinde tüketmeyi de unutmayın.”

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Diyet: Sağlıklı Beslenmenin Genel Özellikleri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here