Kandaki Oksijen Seviyesi

Oksijen, akciğerleriniz tarafından, soluduğunuz havanın içerisinden çıkartılır. Yaşamsam organlarınıza ne kadar çok oksijen ulaştığı, birkaç faktöre bağlıdır. Kandaki oksijen düzeyleri, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), amfizem ve kronik bronşiti olan insanlar için özellikle önemlidir. Amerikan Akciğer Derneği’ne göre, 2009 itibariyle, ABD’de 12 milyon insana kronik obstrüktif akciğer hastalığı teşhisi koyulmuş durumda ve muhtemelen teşhis koyulmamış 12 milyon kişi daha bu hastalığa sahip. Amerikan Akciğer Derneği’ne göre, KOAH, 4. en yaygın ölüm nedeni. Kandaki oksijen seviyesini artırmaya yardımcı olmak mümkün.

Birinci Adım

Sigara içmeyerek ve ikinci el sigara dumanından kaçınarak, hava kalitesini mümkün olduğunca yüksek tutun. Havalandırması kötü olan kapalı alanlar da, akciğerlerinizin alabileceği hava miktarını, dolaylı olarak da kandaki oksijen miktarını olumsuz etkilemektedir. Eğer dışarıdaki hava kalitesi kötü ise, iyi hale gelene kadar içeride bekleyin.

İkinci Adım

Günde birkaç dakika derin solunum egzersizi yapın. Derin solunum, akciğerleri maksimum kapasiteyle doldurmak için, karnı ve akciğerleri genişletmek demektir. İçinizdeki havayı tamamen dışarıya verin. Böylece aldığınız her nefes, mümkün olduğunca taze olacaktır. Derin solunum ile içeriye alınan havanın hacmi, akciğerlerinizin alyuvar hücrelerinize ve yaşamsal organlarınıza dağıtabileceği oksijen miktarıyla doğru orantılıdır.

Üçüncü Adım

Oturun ve akciğerlerinizin maksimum miktarda havayla dolmasını sağlamak için, omuzlarınız geride olacak şekilde yeniden ayağa kalkın. Vücut pozisyonunuz ne kadar iyi olursa, akciğerleriniz o kadar çok miktarda taze havayla dolmak zorunda kalacaktır.

Dördüncü Adım

Kalp ve akciğer kaslarınızı güçlendirmeye yetecek miktarda egzersiz yapın. Oksijen alımınızı ve kan dolaşımınızı iyileştirmek için ihtiyacınız olan tek şey, düzenli tempolu yürüyüşler olabilir.

Beşinci Adım

Doktorunuza düzenli olarak görünün. Böylece doktorunuz solunumunuzun ve hava alımınızın durumunu takip edebilir. Doktorunuz, solunumunuzu iyileştirmek için, oksijen terapisi gibi önerilerde bulunabilir. Eğer aynı zamanda aneminiz varsa ya da alyuvar miktarınız düşükse, doktorunuz demir takviyesi almanız gibi tavsiyelerde bulunabilir.

Altıncı Adım

Grip ve zatürreeye karşı, önerilen önlemleri alın. Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü (The National Heart Lung and Blood Institute), kapalı alanda kalabalık insan gruplarının olduğu yerlere gitmemenizi öneriyor. Grip aşısı olun ve zatürree aşısı olmanın sizin için iyi bir fikir olup olmadığını doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir: Solunum Egzersizleri İle Akciğer İşlevlerinizi İyileştirin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here