Kaş Kaybı

Kaş kaybı, aşırı kaş alma, besin yetersizlikleri ya da yanma gibi kazalar sonucunda olabilir, genetik sebeplerden de kaynaklanabilir. Kemoterapi gibi tıbbi müdahaleler ya da hamilelik ve menopoz dönemlerinde gerçekleşen hormonsal değişimler de kaş kaybına yol açabilir. Bu kıl kaybı tipi epey göz önündedir, çünkü kaşlar yüzün belirgin bir parçasıdırlar. Normal kaş büyümesi 6-8 hafta sürer. Aşırı kaş almadan ya da hormonsal değişimlerden kaynaklanan kaş kaybı vakalarında, kaşlar kendiliğinden büyürler. Ama süreci hızlandırmak ya da kalıcı kaş kaybı vakalarında kaş büyümesini başlatmak mümkündür.

Birinci Adım

Her gün düzenli olarak vitamin takviyesi alın. Kaş kaybı besin yetersizlikleriyle bağlantılı olabilir. Yüksek düzeyde protein, A vitamini ve E vitamini içeren takviyeleri araştırın. Bu besinler sağlıklı kıl büyümesini teşvik ederler, kaş büyümesi de dahil.

İkinci Adım

Minoksidil içeren lokal bir ilaç uygulayın (Piyasada Rogaine ismiyle bulunmaktadır). Pamuklu çubuk kullanarak köpüğü günde 2 kez kaş bölgenize uygulayın. Kıl büyümesi görmeye başladığınızda, köpüğü haftada iki kez kullanmaya başlayın. Köpüğü gözlerinize kaçırmamaya dikkat edin.

Üçüncü Adım

Doktorunuzla kaş nakli hakkında konuşun. Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Topluluğu’na göre, kıllar donör bir bölgeden alınarak kaş bölgesine nakledilebilir. Veya kıl içeren cilt şeritleri, kaş bölgesine nakledilebilir. Eğer kaş kaybına neden olan herhangi bir hastalığınızın tedavisi tamamlandıysa ya da kayba neden olan tıbbi bir tedavi sonlandıysa, nakil operasyonuna uygun olabilirsiniz.

Dördüncü Adım

Kaş kaybını makyajla gizleyin. Küçük bir kaş fırçası kullanarak kaşlarınızı yukarıya doğru tarayın. Kaş renginize uygun bir kaş kalemi kullanarak boşlukları doldurun. Sonrasında, bölgeye kaş pudrası uygulayarak kaş kalemini dağıtın. Kaşlarınızı tamamen kaybettiyseniz, kaş çizmek için bir şablon kullanabilirsiniz. Kalemin gün boyunca solmasına engel olmak için kaş mühürleyici jel kullanmayı unutmayın.

İhtiyaç Duyacaklarınız

Vitamin takviyeleri

Minoksidil

Kaş fırçası

Kaş kalemi

Mühürleyici jel

İlginizi Çekebilir: Besin Takviyesi Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here