Kegel egzersizleri, vücudun pelvik taban bölgesinde yer alan ve mesane, üretra, rahim ve rektumu destekleyen kasları güçlendirir. Doktorlar Kegel egzersizlerini genellikle hem kadınlardaki hem de erkeklerdeki idrar kaçırma veya aşırı aktif mesane sendromu sorunları için önerirler. Öte yandan, Kegel egzersizlerinden dolayı acı çekiyorsanız, buna neden olan başka sorunlarınız olabilir ve doktorunuza bu durumdan mutlaka bahsetmelisiniz.

STD

Kegel egzersizleri sırasında ortaya çıkan acı, cinsel yolla bulaşan hastalıklara işaret edebilir. Cinsel ilişki yaşayan herkes cinsel yollarla bulaşan hastalıklara (STD) açık hale gelir. Prezervatifler önemli ölçüde koruma sağlasa da hiçbir korunma yöntemi %100 etkili değildir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğunlukla belirti göstermeseler de, örneğin klamidya veya genital uçuk taşıyorsanız, Kegel egzersizleri sırasında vajina, testis, alt karın bölgesi, kalça, makat veiç uyluk bölgesinde acı hissedebilirsiniz. Vajina ve penis akıntıları ile idrar çıkarma sırasında ortaya çıkan acı, cinsel yolla bulaşan hastalıkların diğer belirtileridir. Eğer bu belirtileri taşıyorsanız acilen doktorunuza görünmelisiniz.

Prostat Sorunları

Prostat Kanseri Vakfı’nın verilerine göre, erkek nüfusunun yaklaşık olarak yarısı prostat enfeksiyonu geçirmektedir ve bu enfeksiyon erkeklerde idrar yolu enfeksiyonunun bir numaralı sebebi durumundadır. Eğer Kegel egzersizleriniz ağrıya neden oluyorsa, özellikle de testisler ve makat arasındaki bölgede yer alan perineum isimli küçük kasta, siz de bu yaygın prostat bezi iltihabını taşıyor olabilirsiniz. Prostat iltihabının diğer bazı belirtileri şunlardır; kanlı idrar, idrar çıkarma sırasında yanma hissi ve boşalma sırasında yaşanan acı. Bu belirtileri taşıyorsanız, doktorunuza acilen görünmelisiniz.

Ürolojik Problemler

Kegel egzersizleri sırasında vajinada ve pelviste ortaya çıkan ağrı, sistosel belirtisi olabilir. Sistosel, mesanenin pelvik taban kasları ve bağları arasından vajina içerisine doğru sarktığı bir durumdur. Ağrı dışındaki diğer bir belirti ise tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Kegel egzersizleri sırasında testistlerde veya pelviste ağrı hissetmek, testis iltihapları olan epididimit veya orşite işaret edebilir. Diğer bazı belirtiler, ateş ve testis torbasında ağrıdır. Eğer bu belirtilerden herhangi birisini taşıyorsanız, üroloğunuzla görüşün.

Jinekolojik Rahatsızlıklar

Kegel egzersizleri sırasında pelvik bölgede hissedilen ağrı, yumurtalıkta bükülmüş bir kist, patlamış bir pelvik apse ve dış gebelik dahil birçok jinekolojik rahatsızlığın belirtisi olabilir. Doktorlar genellikle hastalığı ağrının niteliğini göz önünde bulundurarak belirlerler. Eğer ağrı keskin ve şiddetliyse, acil cerrahi müdahale gerektiren daha ciddi jinekolojik rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

TEILEN
Önceki İçerikKadınlarda Libidoyu Artıran Gıdalar
Sonraki İçerik5 Km’lik Bir Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır?
GoYaşam, spor, beslenme, egzersiz, teknoloji ve sağlıklı yaşam konularında, önemli ipuçlarını, en yeni gelişmeleri ve trendleri takip edebileceğiniz, dili anlaşılır, kullanımı kolay ve sürekli olarak güncellenen bir bilgi kaynağıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here