Uzman kilo kaybı tavsiyeleri bulma konusunda hiçbir sorun yok. Ancak bir süre sonra tavsiyeler ulaşılamaz (ve tabii sürdürülemez) bir hal almaya başlayabiliyor. En iyi tavsiyelerin gerçekten bu yoldan geçmiş birinden gelmesinin sebebi de işte bu.

Öyleyse araştırmaları bir dakikalığına kenara bırakalım (yine de ihtiyacınız olan buysa sayfamızda birçok test edilmiş tavsiye bulabilirsiniz). Aşağıdaki tavsiyeleri kilo vermeye çalışırken karşılaşılabilecek hüsran, hayal kırıklıkları ve duygusal değişiklikleri anlayabilen ve her biri 30 kilodan fazla vermiş başarılı kadınlardan topladık. Ayrıca sadece tartının ibresini geriye çekme değil aynı zamanda daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı edinme konusunda neyin işe yaradığını da biliyorlar. Bu sefer de sizin için faydalı olanı görmek için kilo verme konusunda başarılı kişilerin tavsiyelerini deneyin.

1.Tatlı Yerken Tereddüt Etmeyin (Arada)

“Hepimiz insanız ve bazen ben de tatlıya ihtiyaç duyuyorum!” diyor Cristina Pappadake-Gomez. Yani tatlı yiyor ama arada ve daima sağlıklı bir yemek sonrasında. “İlk önce sebze ve protein yediğinizde faydalı şeylerle doymuş oluyorsunuz ve tatlı için çok fazla yer kalmıyor. Sonrasında sadece tatmak için birkaç ısırık almak yeterli oluyor.” Başlangıçta imkansız gelebilir ancak bu Cristina’nın 50 kilo vermesine yardımcı oldu ve hala da oluyor.

2. Arkadaşlarınızla Paylaşın

“Hayatımın bir parçası olduğu için beni mutlu eden şeylerden kendimi yoksun bırakacak değilim,” diyor 38’ten fazla kilo veren Annmarie Mercieri. “Bana yardımcı olan en büyük şeylerden biri “kötü” yemeklerimi birisiyle paylaşmak oldu. Bu sayede daha az yemiş oldum çünkü her şeyi arkadaşlarımın önünde mideye indirmek istemiyorum.”

3. Daha Az Tartılın

“Her gün kaç kilo olduğunuza bakmayın,” diyor Mercieri. “Çok fazla kişi tartıya bağımlı hale geliyor ve etraflarındaki diğer şeyleri kaçırıyor. Düşündükleri tek şey kiloları oluyor ve sonrasında tartıdan korkmaya başlıyorlar.” Bunun yerine, kilo kaybetme yolculuğunuzun başında tartılmanızı tavsiye ediyor. Sonrasında, ilerleyen iki ay içinde 1 kilo vermek gibi küçük bir hedef belirleyin ve bu hedefe doğru ilerleyin. İki hafta sonra tekrar tartılmayı düşünün. O gün tartılmak istemiyorsanız kendinizi yoklamak için iki hafta daha bekleyin. “Birkaç haftada bir tartılarak zihinsel ve duygusal sağlığınıza ihtiyacı olan sevgiyi vermiş oluyorsunuz,”  diyor Mercieri, “ve küçük hedefler belirleyerek ve bu hedefleri birer birer aşarak ilerleyişinizden daha memnun olursunuz ve daha kolay başa çıktığınızı hissedersiniz.”

4. Yeni Şeyler Deneyin

Cara Lynn Moccia egzersiz için yavaş bir şekilde yürümeye başladı. Yüksek tempo aralıklı kardiyo (HIIT) derslerine başlamaya karar verdiğinde, “Çok utanmıştım ama eğer hoşuma gitmezse devam etmek zorunda olmadığım konusunda kendimi ikna ettim,” diyor. Derslerden hoşlanmamış olsa bile, eğitmen hoşuna gitti ve bir kere daha denemeye karar verdi. “Sonunda çok sevdim ve kısa sürede spor salonunda arkadaşlar edindim. Şimdi gitmediğimde nerede olduğumu soran bir sürü mesaj alıyorum.” diyor şimdilerde 53 kilo daha hafif olan Moccia. “Sağlıklı ve duyarlı olma konusunda aynı amacı olan bir arkadaş grubu edinmek de ayrıca yardımcı oluyor.”

5. Değişiklikleri Yavaş Yavaş Yapın

Kötü alışkanlıklardan bir anda kurtulmak bazı kişilerde işe yarayabilir, ancak herkes de değil… “Çok zor olduğunu düşündükleri için birçok kişinin başarısız olduğunu görüyorum. Kötü besinleri yavaş yavaş kesmek ve sağlıklı beslenmeye adım adım geçmede bence bir sorun yok,” diyor, eskiden her gün fast food yiyen Julie Ana Kim. Değişimi yaklaşık bir, bir buçuk yıl aldı ve 33 kilo vermesine yaradı. Kendiniz için doğru ritmi yakalayın.

6. Sosyalleşin

“Akıl sağlığınız açısından güçlü bir sosyal hayatın önemli olduğuna inanıyorum,” diyor 45’ten fazla kilo veren Arielle Calderon. “bu nedenle programımı hem fit kalmak hem de sosyalleşmek için planlıyorum. Örneğin, Salı akşamı bir yemek planım varsa o gün sabahtan koşuyorum. Veya Pazar günü kahvaltım varsa günün ilerleyen saatlerinde bisiklet egzersizi yaparım. Mesele yalnızca bir plan yapmanız ve düzenli olmak, egzersizi atlamak için bahane üretmemek adına takvimde işaretlemeniz.”

7. Her Pazartesi Taze Bir Başlangıç Yapın

Kimse mükemmel değildir ve hayat daima tıkırında ilerlemez. istediğinizden daha fazla yediğiniz hafta sonları veya tüm bir hafta spor salonuna gitmediğiniz zamanlar olabilir. Hemen havlu atmayın. Hala kilo verebilirsiniz ve hatta Rebecca Grafton gibi 45 kilodan fazlasını. “Başarısız bir hafta sonu yüzünden pes etmek sizi başarıya ulaştırmaz,” diyor, “Ne olursa olsun her pazartesi taze bir haftaya başlayın ve hedeflerinize ulaşmak için yeni bir şans olarak görün!”

8. Zevk Alacağınız Bir Egzersiz Bulun

Hedeflediğimiz kiloya ulaşmak için sık sık koşu bandında saatler geçirmemiz veya kendimizi HIIT yapmaya zorlamamız “gerektiğini” düşünüyoruz. Ancak zevk aldığınız bir egzersizle de kilo vermemeniz için hiçbir neden yok. “Birkaç ay ClassPass yaptım ve programlarını eski tarzda egzersiz salonlarına dayanarak oluşturan Throwback Fitness’ı buldum,” diyor Joyce Wagner. “Ciddi anlamda hayatımı değiştiren çok etkili ve eğlenceli bir egzersiz çünkü daha güçlü olmama ve doğum sonrası 14’ten fazla kilo vermeme yardımcı olmakla kalmayıp, egzersiz algımı da değiştirdi. Artık egzersiz benim için zorunlu bir iş olmaktan çıkıp, hayatımın mutlu ve sağlıklı kalmamı sağlayan bir parçası haline geldi.” Wagner şimdilerde mutlu ve sağlıklı, ayrıca 33 kilo daha hafif.

9. Hedeflerinizi Yazıya Dökün

Hedeflerinizi yalnızca aklınızda tutmayın, yazıya dökün ve sık sık bakın. “Günlük yaşam devam ettikçe düşünceler uçup gidiyor ve bu hedefler aklınızın köşelerinde bir yerlerde kaybolabiliyor,” diyor Kimeh Kizekai. “Bir hedefi yazıya döktüğünüzde gerçeklik halini alıyor ve hatırlamanız kolaylaşıyor. Bir de, gözünüzün görebileceği bir yerde tutarsanız her gün görürsünüz ve sizin için devamlı bir hatırlatıcı olur.” Kizekai kendine bir hedef tablosu oluşturdu ve her sabah sesli bir şekilde okuyarak 50 kilo verdi.

İlginizi çekebilir: Aşırı Kilo Verme İçin Birkaç Hızlı Ve Etkili Diyet Planı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here