Psöriatik artrit, romatoid artrit, gut hastalığı veya eklem ağrısı ile sonuçlanan herhangi başka bir hastalığınız varsa hayat son derece zayıflatıcı ve yıpratıcı olabilir. Bu durumda bilmeniz gereken kişisel bakım önerilerini yazımızda sizler için toparladık.

Eklem Ağrısı İçin Kişisel Bakım

Eklem ağrısı mı yaşıyorsunuz? Psöriatik artrit, romatoid artrit, fibromiyalji olsun, ağrı ve rahatsızlık yaşamanıza sebep olabilecek birçok hastalık vardır. Eklem ağrısı çekiyorsanız yalnız değilsiniz. (CDC) Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre on milyonlarca Amerikalı eklem ağrısı yaşıyor ve rakamlar giderek artıyor. Araştırmalar, 2040 yılında artriti olan Amerikalı yetişkinlerin sayısının %49 artarak 78,4 milyona ulaşacağını ön görüyor ve bu kişilerin bir çoğu günlük hayatındaki aktivitelerde eklem ağrısı nedeniyle sıkıntı yaşıyor olacak.

Eklem ağrısı ile sonuçlanan kronik bir hastalığınız varsa önetkin bir kişisel bakım durumunuzu kontrol altında tutmak ve durumun sizi kontrol altına almasını önlemek adına hayati önem taşır. İşte en ihtiyacınız olduğu anda destek bulacağınız ve semptomlarınızın almasını sağlayacak bazı akıllı stratejiler…

Doktorunuzla Başlayın ve Tavsiyelerini Dinleyin

Ağrınızı kendi kendinize tedavi etme konusunda istekli olabilirsiniz ancak yine de ilk olarak doktorunuzla bir muayene gerçekleştirmeniz önemlidir. “Hastalar eklem ağrısı için öncelikle en azından aile doktorları tarafından muayene edilmelidir,” diyor Columbiya Üniversitesi Lupus Merkezi klinik yöneticisi ve New York şehrindeki Columbia Üniversitesi Hekimler & Cerrahlar Koleji’nde romatoloji bölümlerinde tıp profesörü olarak görev yapan Dr. Anca D. Askanase.

Doktorunuz eklem ağrısı sebebini tam olarak belirleyebilir ve gerekmesi halinde sizi bir romatoloji uzmanına yönlendirebilir. “Kronik eklem ağrısı yaşayan kişiler, doktorlarıyla iş birliği içerisinde olmanın, deneme yanılma yöntemini ve egzersiz ve fizik tedavi de dahil olmak üzere modaliteleri birleştirmeye açık olmanın ve tüm tedavilerin kusurlu olduğunu kabul etmenin başarının anahtarı olduğunu kabul etmelidir,” şeklinde ekliyor Dr. Askanase.

Kitaplardan veya İnternet’ten Bilgi Edinin

Zorlu günlerde semptomlarını azaltmaya yardımcı olacak kaynaklarınıza ulaşabilmek adına bilgisayarınızda düzenlemeler yapın. Artrit Derneği (The Arthritis Foundation) sitesinde egzersiz önerileri, kişisel ağrı giderme planı oluşturma önerileri, duruma özel kaynaklarla ücretsiz bir Better Living Toolkit ve çok daha fazlasını sunuyor. Kitaplığınız içinse, Mayo Clinic’in Kapsamlı Ağrı Rehabilitasyon Merkezi’nden tedavi ve ağrı kontrolü ipuçlarını içeren Mayo Clinic Guide to Pain Relief (Mayo Klinik Ağrı Giderme Rehberi) kitabını edinmeyi düşünebilirsiniz.

İltihabı Kontrol Altında Tutun

İltihap ve eklem ağrısı ile sonuçlanan (tüm değil) bazı hastalıklar arasında bağlantı vardır. Örneğin psöriatik artrit ve romatoid artrit durumlarında “Tedavinin amacı iltihabı kontrol altında tutmaktır,” diyor Askanase. Ayrıca non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAIDler) gibi inflamasyonu kontrol etmeye yönelik terapilere ek olarak diğer ağrı yönetimi yöntemlerinin genellikle kullanıldığını belirtiyor. İltihapla savaşan gıdalar bakımından zengin bir beslenme düzenine bağlı kalmak da bu konuda faydalı olabilir. Bu gıdalar omega-3 yağlı asitler bakımından zengin olan (somon gibi) balıklar, koyu renkli yapraklı yeşillikler, renkli sebzeler (domates, biber ve pancarı düşünün), az yağlı süt ve süt ürünleri ve tam tahıllar olabilir.

Topikal Bir Ağrı Kesici Kullanın

Ağrınız cilt yüzeyine yakın eklemlerde oluyorsa (eller ve dizler gibi) kapsaisin (sinir hücrelerinizin ağrı mesajlarını gönderme kabiliyetini azaltan), salisilatlar ve mentol ve kafur gibi karşı maddeler gibi aktif maddeler içeren sıcak ve soğuk algılar üreten topikal ilaçlar rahatlamanızı sağlayabilir.

Isının (veya Serinleyin)

Eklem ağrısı ile sonuçlanan hastalığınıza bağlı olarak, sıcak veya soğuk tedavileri semptomların azalmasına yardımcı olabilir. Ağrılı eklemler için ısı bandı, küvette sıcak bir banyo veya buharlı bir duş almayı deneyin. Bunlar kasları rahatlatmanın ucuz ancak etkili yollarıdır ve psöriatik artrit ve romatoid artrit gibi sabahları eklem ağrısına yol açan sağlık sorunları için özellikle faydalı olabilir. soğuk dereceler şişkinliği azalttığı ve akut ağrıyı hafiflettiği için soğuk bir banyo veya buz torbası uygulamak da işinize yarayabilir.

Geceleri İyi Uyku Alın

Hiç şüphe yok ki, yeterli miktarda gözleri kapamak sağlığınız için önemlidir ve uyku eksikliği depresyon, obezite, diyabet ve daha birçok hastalığa yakalanma riskini arttırır. Ancak kronik eklem ağrısı yaşayan kişiler için tam bir gece uykusu çekmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Geceleri rahatsızlıkları azaltmak için Cleveland Kliniği doğru yatakta (sırt, kalça ve diz ağrısı için muhtemelen sert bit yatak) uyuduğunuza dikkat etmenizi ve sabaha kadar etkisi devam edecek bir ağrı kesici tercih etmenizi öneriyor. Gece rutininizi düzenli ve verimli kılmak adına uyku hijyeni de oldukça önemlidir. Arka plandaki rahatsız edici sesleri bloke etmek için beyaz gürültü makinesini deneyebilirsiniz. Geceleri sıcak basıyorsa, serinletici çarşaf ve yastıklar rahat uyumanıza katkıda bulunabilir.

Hareket Edin

Eklem ağrısı yaşadığınız günlerde yataktan kalkmak (spor salonuna gitmekten bahsetmiyoruz bile) zor olabilse de, uzmanlar hafif egzersizin semptomları azaltma konusunda büyük farklar yaratabileceğini vurguluyor. Yürüyüş, bisiklet sürme ve yüzme gibi düşük eforlu aktiviteler eklemler etrafındaki kasların güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu durum özellikle psoriatik artrit, osteoartrit ve romatoid artriti olanlarda daha da faydalı olabilir.

Diğer bir önemli nokta: egzersiz kilo vermenize yardımcı olur ve kilo almanızı önler ve bu durumun hastalığınıza büyük etkileri vardır. Aşırı kilo eklemlerinize fazladan ağırlık bindirir ve var olan semptomları yoğunlaştırır. Annals of the Rheumatic Diseases’de 2010 yılında yayınlanan bir araştırmada kilo kaybının osteoartrit hastalarında ağrıyı ve düşük dereceli iltihabı azalttığı saptanmıştır. Egzersiz yapmak için yeterince sağlıklı olup olmadığını ve hangi tür egzersizlerin sizin için daha faydalı olduğunu öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Akıl Sağlığı Uzmanlarıyla Görüşün

CDC, Ulusal Sağlık Araştırması verilerini incelediğinde, ciddi psikolojik sıkıntısı olan yetişkinlerin %56,3’ünün ayrıca yoğun eklem ağrısı yaşadığını ortaya çıkarıldı. Yoğun eklem ağrısı ciddi psikolojik sıkıntıya sebep olurken, araştırma aynı zamanda ağrı kontrolüyle ilgili inanışlar ve çaresizlik hissi, anksiyete ve depresyon gibi duygusal faktörler ve sosyal destek gibi konuların tümünün ağrıyı yaşama ve ağrıya adapte oluş şeklimizde önemli roller oynadığını öne sürüyor. Kronik eklem ağrısı gibi devamlı sağlık sorunları yaşayan kişiler ağrıyla başa çıkma teknikleri geliştirme konusunda yardımcı olabilecek bir uzmanla görüşebilirler.

Akupunktur Yaptırmayı Deneyin

“Akapunktur kronik eklem ağrısı tedavisi için faydalı bir adjuvant olabilir,” diyor Dr. Askanase. Archives of Internal Medicine’da 2012 yılında yayınlanan bir raporda araştırmacılar yaklaşık 18000 katılımcının yer aldığı 26 çalışmayı inceledi. İncelemenin sonucunda akapunkturun dört kronik ağrı durumunda semptomları azaltmaya yardımcı olduğu saptandı: sırt ve boyun ağrısı, kronik baş ağrısı, omuz ağrısı ve osteoartrit.

Araştırmacılar ayrıca “true” ve “sham” akapunktur arasındaki farkın “oldukça az” olduğunu not ediyor. Yine de akapunktur işinize yarayabilecek güvenli bir tedavidir. Akapunktur ile ilgileniyorsanız gerekli tıbbı belgelere sahip profesyonel bir uygulayıcı bulmaya özen gösterin.

Bir Destek Sistemi Geliştirin

Kronik eklem ağrısı yaşayan hastaların katıldığı destek gruplarını öğrenmek için doktorunuzla konuşmaya çekinmeyin. İnternet üzerinden yaşadığınız yerdeki toplulukları ve etkinlikleri araştırın veya bu konuda yetkili merkezleri arayın. Yakınlarınızda bir şey bulamıyorsanız kendi destek grubunuzu oluşturun. Böylelikle sizinle aynı sorunları yaşayan kişilerle bilgi veya düşünce alışverişinde bulunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Topuklu Ayakkabı Kaynaklı Ayak Ağrısı için Egzersiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here