Multivitaminler günümüzde satılan en popüler besin takviyelerindendir. Tüm demografi ve yaş gruplarından insanlar multivitaminler kullanırlar ve çoğu zaman insanların ilk aklına gelen takviyedirler. Çok sayıda farklı multivitamin formülü bulunduğundan, multivitaminler, besin takviyesi endüstrisinin en önemli alt bölümünü oluşturur.

Multivitaminler genellikle medyada ve çevrimiçi ortamda tartışılır, ancak kullanımlarına karşı tavsiye nadiren görülür. Birçok makale ve uzman, genel bir sağlık takviyesi olarak bir multivitamin önermektedir. Bununla birlikte, multivitaminler birçok farklı bileşenden oluşur ve genellikle birçok farklı bileşenden oluşan takviyeler kullanmak bunun için iyi bir sebebe sahip olmadan ve çok iyi bir araştırma yapmadan hiç iyi bir fikir değildir.

Herkesin bir multivitamin ile takviye edilmesi gerekmez. Diyet değişiklikleri ile hafifletilemeyen bir besin yetersizliği olan insanlar, multivitamin takviyesi ile fayda sağlayabilirler, ancak bu aynı zamanda satın aldıkları multivitamin formülasyonunun türüne de bağlıdır.

Standart Multivitamin

En yaygın olarak kullanılan ve araştırılan multi vitamin formülü, vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin (RDI) yüzde 100’ünü içerir. Magnezyum ve kalsiyum gibi bazı bileşikler, bu kapsüller içine dahil etmek için fiziksel olarak çok büyüktür.

Standart multivitaminler, diyetleri boyunca yeterli besin almamış kişiler için etkili ve tavsiye edilen bir takviyedir. Fakat unutmayın ki, vücudunuzun eksiklerini bunları içeren gıdalar tüketerek kapatmak, besin takviyelerinden çok daha etkili ve lezzetlidir.

Standart multivitaminler, düşük gelirli ya da besinsel besinlere kolay erişilemeyen bölgelerde yaşayan insanlar için faydalı besin takviyeleri olmasına rağmen, daha ziyade çeşitli diyetler yapan insanlar tarafından katkı olarak kullanılmaktadır. Çalışmalar standart multivitamin takviyelerinin hiçbir yan etkisi olmadığını gösterse de, zaten sağlıklı kişiler tarafından alındığında herhangi bir fayda sağlamaz.

Deneysel Multivitamin

Bazı multivitamin formülleri, gerekli vitaminler açısından vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin yüzde 100’ünü içerir, ancak aynı zamanda ek olarak diğer bitkisel besinleri ve “antioksidan destek” gibi şüpheli sağlık iddialarını da içerir.

Bunlar, klinik çalışmalarda artan kanser riski ile ilişkili olma eğilimi gösteren multivitamin formülleridir, çünkü antioksidan iddiaların çoğu, 400 IU (Vücudun ihtiyacından 18 kat daha yüksek) gibi dozlarda zararlı olabilecek E vitamini içeriğine dayanmaktadır.

Vücutta artan C vitamini içeriği gibi bazı takviyeler inerttir ve hiçbir etkisinin olmadığı görülmüştür. Likopen gibi diğer içerikler de insanlar tarafından bir multi vitamin yoluyla takviye olarak alındığında hiçbir etkisi yoktur.

Bu multivitamin formülleri standart multi vitamin formüllerinin geliştirilmiş hali olarak pazarlanmaktadır, ancak bunlar takviye için tavsiye edilmez. En kötü ihtimalle, deneysel multivitaminler sağlığınıza zararlı olabilir; En iyi ihtimalle, daha yüksek bir fiyatla standart birer multivitamindirler.

Fazla Multivitamin

Deneysel multi vitamin formülleri bile, çeşitli besin öğelerinin RDI’sı söz konusu olduğunda, faydasız olmaya oldukça eğilimlidir. Bununla birlikte, üçüncü multivitamin kategorisi, porsiyon boyutlarını ve belirlenmiş dozajları göz ardı eden formüller içerir.

Artık multi vitaminler, C vitamini, sarımsak veya başka bir bitki içeren genel sağlık takviyeleri olarak pazarlanmaktadır. Bu multivitaminler vitamin değildir, diğer takviyeler ve bileşenlerin kombinasyonlarıdır.
Çeşitli bileşikler içeren fakat özel karışımlarını yaratan dozları gizleyen multivitaminler ve takviyelerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu özel kombinasyonlar üzerinde herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bireysel takviyeler üzerinde mevcut araştırmalar, takviyelerin birlikte alındığında farklı davranabilmeleri nedeniyle geçerli değildir. Doz ve içerikler mevcut olmadığında, takviyenin etkilerini ve sağlık risklerini belirlemek mümkün değildir.

Her bir içeriğin miktarını listeleyen multivitamin takviyeleri güvenli bir şekilde alınabilir, ancak yalnızca içerikteki bileşenleri belirli ve sağlık hedefleriniz için etkili takviyeler ise kullanılmalıdır.

Multivitamine İhtiyacım Var mı?

Multivitaminler, tüm takviyeler gibi, hiçbir zaman iyi bir neden olmadan kullanılmamalıdır. Yeni bir takviye satın almadan önce etiketi okuyun ve kendinize sorun:

1. Bu takviyedeki hangi maddeler sağlık hedeflerim için faydalıdır?
2. Bu takviyedeki hangi maddeler sağlık hedeflerim için yararlı değildir?
3. Malzemeler bana zarar verecek mi, ters tepki yaşayacak mıyım?
4. Eğer malzemeleri tek tek satın alırsam, bu takviyeden daha pahalı mı olacak?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here