Egzersiz yaparken antrenmanınızla alakalı birkaç istatistiğe sahip olmak, o gün için fitness hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Örneğin kaç kalori yaktığınızı ya da koşu bandında ne kadar mesafe koştuğunuzu bilmek isteyebilirsiniz. Antrenman verimliliğinizi maksimuma çıkartmak için, kalp ritminizi takip edin ve hedef aralığınızda tutmaya çalışın. Birçok egzersiz makinesinde dahili  nabız sensörü bulunmaktadır. Bunlar, iki elinizin arasındaki ekran üzerinden kalp ritminizi takip etmenizi mümkün hale getirmektedirler.

Nabız Sensörü Nedir?

Nabız sensörü, ya da diğer adıyla kalp ritmi sensörü, ellerinizin derisi üzerinden nabzınızı tespit eder. Sensörler genellikle egzersiz makinelerinin dayanak barları ya da hareketli barları üzerine yerleştirilmiş metalik parçalardır. Bazılarında her bir yanda büyük bir sensör, bazılarında ise her bir yanda birbirine yakın şekilde yerleştirilmiş iki sensör bulunur. Sensörler derinizden geçen küçük elektrik sinyallerini algılarlar ve tanıdık bir formata çevirirler: kalbinizin dakikadaki tahmini atış sayısı.

Nabzınızı Nasıl Bulursunuz?

Birçok egzersiz makinesi, açıldığı anda nabzınızı göstermeye başlar, böylece dinlenme zamanı nabzınız konusunda da fikir sahibi olmuş olursunuz. Genellikle, metalik sensörleri ellerinizle tamamen kaplanacak şekilde tutmanız gerekir. İsterseniz sensörleri tutarak egzersizinizi sürdürebilir, böylece nabzınızdaki yükselişi takip edebilirsiniz. Veya nabzınızı kontrol etmek için sensörleri belirli aralıklarla tutabilirsiniz. Eğer sensörler kalp ritminizi okumuyorlarsa, elleriniz fazla kuru ya da fazla ıslak olabilir veya ellerinizi yanlış konumlandırmışsınızdır.

Nabız Sensörlerinin Hassasiyeti

Egzersiz makinelerinin nabız sensörleri kalp ritminiz hakkında yakın tahminler verirler. Büyük oranda isabetlidirler, ama daha hassas bir nabız ölçümü istiyorsanız, göğse yapışan nabız sensörü kullanmalısınız. Bu tip sensörler çoğu egzersiz makinesinde bulunmazlar. Ama satın alabilir veya eğer varsa spor salonundan ödünç alabilirsiniz. Göğse yapışan nabız sensörleri devamlı ve isabetli ölçümler sunarlar, ancak antrenman boyunca takmak için pek konforlu sayılmazlar.

Manüel Alternatif

Egzersiz makinenizde nabız sensörü yoksa ya da sensörün ölçümünü doğrulamak istiyorsanız, nabzınızı geleneksel yolla ölçün. Boynunuzun yanına ya da bileğinizin iç kısmına iki parmağınızı yerleştirip nabzınızı hissedin. Saate bakın ve kalp atışlarınızı 10 saniye boyunca sayın. Sonucu 6 ile çarparak dakikadaki kalp atışı sayınızı bulabilirsiniz. Nabzınız, maksimum nabzınızın %50’si ile %85’i arasında kalmalı. Maksimum nabzınızı ise yaşınızı 220’den çıkartarak bulabilirsiniz. Yani, 35 yaşındaysanız, maksimum nabzınız 185’tir. Eğer nabzınızı bu değerin %75’inde tutmak istiyorsanız, korumak istediğiniz nabız dakikada 138 atıştır.

İlginizi Çekebilir: 50 Yaş Üstü İnsanlar İçin En İyi Egzersiz Makineleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here