Obezite Cerrahisi Öncesinde Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli? – Berna Göbeloğlu

0
856

Obezite cerrahisi öncesi tüm hastalarımızın ameliyat öncesi sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmeleri oldukça önemlidir, bu şekilde ameliyattan sonra daha da başarılı sonuçlara kavuşabilirler.

Kilo kaybını arttırmak ve olası komplikasyonları en aza indirmek için obezite cerrahisi öncesi bir diyet uygulamanız önerilir. Bununla birlikte, bazı diyetler hastalar tarafından zayıf bir şekilde tolere edilir ve bu da düşük uyumluluğa ve çok az kilo kaybına yol açabilir. Bu yüzden diyetisyeninizle size özel bir diyet programı oluşturmak önem arz eder.

Obezite cerrahisi öncesi kilo vermek sadece prosedür sırasında sizi daha güvenli tutmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi yeni bir yemek yeme alışkanlığı için eğitmenize de yardımcı olur. Hayat boyu sürecek bir değişimin içine girersiniz. Tam beslenme planınız ve preoperatif kilo kaybı hedefiniz doktorunuz tarafından belirlenir. Prosedür için onay aldıktan sonra yeni diyet planınız başlayabilir. Yeterli kilo kaybı olmazsa, prosedür iptal edilebilir veya ertelenebilir. Yani, diyet planına mümkün olan en kısa zamanda başlamalısınız.

Diyetisyen Derya Göbeloğlu sizler için anlatıyor.

İlginizi Çekebilir: Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here