Sağlıklı Alışkanlıklara Bağlı Kalmak Kolay Değil

Yaşam tarzında değişiklikler yapmak kolay değildir. Eski alışkanlıklar zor kaybolur ve bazen yapmak istediğimiz eğlenceli olmayabilir. Daha fazla lifli besinler yemek veya yoğun bir şekilde CrossFit egzersizleri yapmak gibi. Pek de cezbedici şeyler değil. İyi alışkanlıklar içine girdiğinizde eğlenceli bir hale gelir ancak bu zorlu bir süreç olabilir. Bazen bizim gibi gevşek insanlar sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmak için önerilere ve numaralara ihtiyaç duyabilir.

Gerçek şu ki: değişiklik yapmak imkansız değil.

Ancak bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla kararlılık ve iradeye sahiptir, yani yeni rutinler ve yeme alışkanlıkları daha kolay gelir. Bitirme çizgisine gelmeden kararlarınızdan vazgeçme eğiliminiz varsa kendinizi kötü hissetmeyin, yüzlercemiz aynı şeyi yapıyor. Bitişe ulaşmanız için sadece biraz daha yardıma ve hatırlatıcılara ihtiyacınız var.

Erken havlu atmaktan korktuğunuzda sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmanızı sağlayacak denenmiş ve doğrulanmış yollar şu şekilde:

1) Çok Büyük Değişiklikler Yapmayın

Sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalabilmenin ilk numarası ulaşabileceğiniz hedefler belirlemeniz. Bir gecede tamamen farklı bir insan olamazsınız, bu nedenle kendinize fazla yüklenmeyin. Yaşam tarzı değişiklikleri yaparken neler başarabileceğinizi ve üstesinden gelebileceğinizi düşündüğünüz konusunda kendinize karşı dürüst olun. Kendinizi başarısızlık fikrine alıştırırsanız çok daha erken pes edersiniz.

2) Kesin ve Açık Olun

Yeni hedeflerinize bağlı kalma konusunda hala zorlanıyorsanız, yeteri kadar kesin ve açık hedefler belirlememiş olabilirsiniz. Diyelim ki hedefiniz “kilo vermek”. Bu şekilde işe yaramaz. Nasıl kilo vereceksiniz? Bunun yerine “geceleri hamburger yemeyi bırakacağım” veya “her gün bir saat egzersiz yapacağım” gibi hedefler belirlediğinizde çok daha faydalı olacaktır. her ne olursa olsun Dilediğinize ulaşmanız için belirlediğiniz küçük kısıtlamalar hakkında gerçekçi olmalısınız.

3) Gelişiminizi Takip Edin

Aklınızda fazlasıyla kesin, gerçekçi ve ulaşılabilir hedeflerinizi belirledikten sonra kendinizi nasıl sorumlu tutacağınızı çözmenizin vakti geldi. Bunu birkaç günde gerçekleştirebilirsiniz. Bir yolu, tüm hedeflerinizin yazı olduğu özel bir takvim oluşturmanız. Günün onunda neler yaptığınızı ve yapmadığınızı işaretleyebilirsiniz. Kendinize yapıldı işaretini koyarken hafif bir kıvanç duyacaksınız. Ayrıca hangi sözünüzü tutmadığınızı kolaylıkla görebilir ve bu konuyu daha da kesinleştirebilirsiniz. Problemli noktalarınızı anında belirleyebilirsiniz.

4) Kendinizi Ödüllendirin

Her defasında gerçekten de çok istemenize rağmen yoga kursuna gidemiyorsanız veya uygun bir saatte uyuyabilmek için yatamıyorsanız, kendinizi ödüllendirme yöntemini denemeniz gerekebilir. Örneğin yapmaya çalıştığınız şeyi her yaptığınızda bir kavanoza 5 lira koyabilirsiniz. Bu işten bir para kazanmış olmuyorsunuz ancak sonucunda biriken parayla kendinizi ödüllendirmek için bir şeyler alabilirsiniz.

5) Teknolojiyi Kullanın

Bazı insanlarda para veya endorfin bir işe yaramaz. Bu durumda her türlü teknolojik kaynağın yardımını isteyebilirsiniz. Günümüzde her şey için bir uygulama var. Sigarayı bırakmak, öğünlerinizi takip etmek ve egzersizlerinizi kayıt altında tutmak için bir uygulama kullanabilirsiniz. Her haftanın başlangıcında takviminizde hatırlatıcılar ve alarmlar kurmaya vakit ayırın. Ciddi anlamda kişisel bakımınızı unutmamanız için bunu yapın.

6) Önceden Planlayın ki Bağlı Kalın

Çoğu zaman kendimize yardımcı olabiliriz. İlk önce yemek alışverişi yapmazsanız yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeyi bekleyemezsiniz değil mi? Planınız daha fazla su içmekse birkaç şişe su doldurup dolabınıza koyun. Hafta sonunda yemek pişirmeye vakit ayırın. Böylelikle elinizin altında işe giderken öğle yemeği olarak yanınıza alabileceğiniz hazır şeyler olacaktır. Yoldan çıktığınızda ne yapacağınızı önceden planlayın ki içgüdülerinize yenik düşmeyin.

Ne Düşünüyorsunuz?

Önerileri faydalı buldunuz mu? Siz de sağlıklı alışkanlıkları sürdürmekte problem yaşıyor musunuz? Okuyucularımızla paylaşmak istediğini önerileriniz var mı? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak paylaşın!

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Bir Beslenme Düzenine Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here