Meyve ve sebzeler açıkta satıldıkları ve topraktan geldikleri için üstlerindeki kirin yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir. İşte size meyve ve sebzelerinizi nasıl yıkayacağınıza dair ipuçları.

Yıkamaya hazırlık

-Sebze ve meyveleri yıkamadan önce, ellerinizi sabunlu su ile yıkayın
-Sebze ve meyveler üzerindeki yapışkan etiketi yıkamadan önce çıkarın.
-Ürününüzün hasarlı veya çürük bölgelerini kesin. Çürükler ve kesikler patojenlerin meyve veya sebzeye girmesine izin verebilir.
-Çalışma alanınızı temiz tutmanız, ürünlerinizi yıkayarak soyduysanız özellikle önemlidir. Ham ürünün dışından gelen bakteriler kesildiğinde veya soyulduğunda içeriye aktarılabilir.

Yıkama

-Ürünleri soğuk suyla yıkayın. Sadece eğer ürünleri yıkadıktan sonra yemekte kullanacaksanız ılık suyla yıkayın.
-Kabuklu meyve ve sebzeleri soymadan önce mutlaka yıkayın.
-Genelde sadece su ile yıkamak çoğu meyve sebze için yeterli olsa da, bazı sebzeleri
(brokoli, marul, ıspanak gibi) yıkamak daha fazla dikkat ve özen gerektirir.
-Süzgeç kullanımı taneli sebzeleri yıkarken (fasulye, bezelye gibi) veya aynı anda birden çok ürünü yıkarken çok pratiktir.
-Yüzey alanı fazla olan (mesela üzüm), sıkı paketlenmiş (çilek, ahududu gibi), ve girinti çıkıntısı olan ürünleri (brokoli, karnabahar, yapraklı yeşillikler) kabın içinde yıkayın.
-Hassas ürünlerle nazik olun. Çok fazla su aldıklarında kolayca ezilebilen ahududu gibi bazı meyve ve sebzeler kuvvetli yıkanmamalıdır. Bunun yerine, narin bir ürünü bir süzgeç içine koyun ve hafifçe su püskürtün.
-Kalın kabuklu sebzeleri fırçalayın. Toprakta yetiştirilen patates ve havuç gibi ürünleri fırçalamak için sebze fırçası kullanabilirsiniz. Onları fırçalamak, çıkarılması zor mikropları yıkamak için yardımcı olur; sadece fırçanın çok pürüzlü olmadığından veya ürüne zarar verebileceğinden emin olun.
Kurulama
Yıkama işleminden sonra meyve sebzeleri kağıt havlu ile kurulayın. Bu şekilde üründen ayrılamamış kalan son bakterileri de temizlemiş olursunuz.

Alternatif yöntemler

Kaba içme suyu koyup sebze ve meyveleri içinde yıkamak ve ardından süzgeç yardımı ile tekrar durulamak yöntemi gittikçe popülerleşmektedir. Başka bir yöntem ise kabın içindeki suya eklenen 1-2 çay kaşığı tuz ile ürünleri 5 dakika suda bekletmektir. Ardından hepsini iyice durulamak gerekir.
Bir başka yöntem ise ürünleri içinde bekleteceğiniz suya sirke eklemektir. 2 bardak suya çeyrek bardak sirke ekleyerek karışımı hazırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here