Evet, günlük rutinlerinizi değiştirerek sedef hastalığı semptomlarının azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Sedef hastalığı çoğalmalarının önlenmesine ve hafifletilmesine fayda sağlayacak bazı yaşam tarzı değişikliklerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Sedef çoğalmaları nasıl önlenir?

Bir dizi güçlü ilaç sedefi kontrol etmeye yarayabilir ancak bu hastalığa karşı en kuvvetli silahınız basit yaşam tarzı değişiklikleri olabilir. Düzgün beslenmekten stres atamaya, güzellik rutininizi ve nasıl yaşadığınızı gözden geçirmeye birçok şey sedef hastalığı semptomlarını iyi yönde etkileyebilir. En iyisi de bu yaşam değişikliklerinin birçoğu aynı zamanda genel sağlığınızı da destekleyecek. İşte günlük yaşamınızda zekice hareket ederek sedef hastalığını kontrol etmenin yolları…

Stres Yapmayın

Stresin hastalıklarını ağırlaştırdığını düşünen kişilerin %78 oranında olduğunu düşünecek olursak sedef ve stres arasında açık bir bağlantı bulunuyor. Ayrıca sedef hastalığı parlamalarının strese sebep olması kısır bir döngüye yol açabilir. stresi azaltmanın sedefe iyi geleceğini kesin olarak gösteren bir araştırma bulunmasa da, birçok hasta bu stratejinin faydalı olduğuna garanti verebilir. 30 yıl sedef hastalığı yaşayan ve The Stress Management Handbook: Strategies for Health and Inner Peace kitabının yazarı PhD Lori Leyden-Rubenstein, “Stres yapmamaya başladığımdan beri, son 20 yıldır sedefim kontrol altında,” diyor.

Meditasyon Yapın

Stresle başa çıkmanın basit (ve gerçekte ücretsiz) bir yolu da meditasyondur. Yapılan araştırmalar meditasyonun stresi hafifletebileceğini ve anksiyeteyi yatıştırabileceğini tekrar tekrar kanıtlamaya devam ediyor. 2014 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma üst üste 3 gün yapılan 25 dakikalık meditasyon seanslarının stresi azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Meditasyon yapan kişiler de bu üç günlük meditasyon rejimlerinden sonra matematik ve konuşmayla alakalı problemleri çözerken daha az gergin olduklarını söylüyor. Frontiers in Immunology’de yayınlanan bir diğer çalışma, yoga ve Tai Chi dahil meditasyon uygulamalarının kişinin DNA’sını bile değiştirebileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, beden-zihin egzersizi yapan kişilerin daha az sitokin yani iltihap, kanser riski ve depresyona katkı sağlayabilecek proteinler ürettiğini ortaya çıkardı. “bu olaylar hücrelerimizde moleküler imza adı verdiğimiz bir şey bırakıyor ve genlerimizin dışa vuruşunu değiştirerek stres veya anksiyetenin vücut üzerinde yarattığı etkiyi tersine çeviriyor,” diyor bir basın toplantısında çalışmanın yazarı Ivana Buric.

Egzersiz Yapın

Sedefiniz varken boks dersinde yumruklar savurmak veya koşu bandına çıkmak yapmayı isteyeceğiniz en son şeylerden biri olabilir ancak araştırmalar egzersizin, özellikle aerobik tarzındaki egzersizlerin stresi ve bu cilt hatalığının semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor. Beyin Plastisitesi’nde 2017 yılında yayınlanan bir değerlendirmeye göre bir terleme seansı sonrasında olumlu zihinsel etkiler anında görülebilir. Bu etkilere daha az stres, genel anlamda daha iyi bir ruh hali ve daha iyi zihin fonksiyonu dahildir. “Bu değerlendirmede sunulan araştırmalar, akut egzersizlerin beyin kimyasında ve psikolojisinde sağlıklı toplumlarda bilişsel gelişmeler için önemli etkileri ve kliniksel toplumlarda semptom azalmaları sağlayan derin etkileri olduğunu açık ve net bir şekilde göstermektedir,” diye açıklıyor yazarlardan biri olan Julia C. Basso.

Aerobik egzersizi yapmak, yoga sınıfındaki birkaç hareketten veya bir egzersiz videosuyla dans etmek kadar basit olabilir. her iki şekilde de sedef hastalığıyla ilişkili stres ve anksiyeteyi azaltmada oldukça faydalı sonuçlar alacaksınız.

Terapi Yapmayı Deneyin

Sedef ve benzeri cilt sorunları hastalarda belirgin bir fiziksel maliyete yol açabilse de zihinsel etkileri de aynı derecede sert olabilir. Kliniksel ve Estetik Dermatoloji Dergisinde yayınlanan analizde, sedefi olan kişilerin bu cilt hastalığı yaşamayan kişilere kıyasla daha stresli ve anksiyete dolu bir yaşam sürdükleri fark edildi. “Sedef ile ilişkili görünüm bozukluğu ve damgalanma depresyona yol açabilir,” diyor araştırmanın yazarı.

Bilişsel davranışçı terapi (BDT) veya konuşma terapisi hastaların anksiyete ve depresyonla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. BMJ dergisinde 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada önceki yıllarda gerçekleştirilen 11 araştırmaya bakıldı ve BDT’nin yalnız başına uygulandığında veya antidepresanlarla birleştirildiğinde, tek başına ilaçlarla yapılan tedaviler kadar etkili bir şekilde depresyon semptomlarını azaltabileceğini görüldü.

Antidepresan Almayı Düşünün

Ulusal Sedef Derneği’ne göre sedef hastalığı olan kişilerin toplumun geri kalanına kıyasla depresyon yaşama ihtimalleri iki katı daha yüksek. Egzersiz veya terapinin semptomları yatıştırmadığını düşünüyorsanız antidepresan seçenekleriyle ilgili doktorunuzla görüşmenin vakti gelmiş demek olabilir.

Journal of Internal Medicine’da yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmada, plak tipi sedef hastalığı olan ve bir tür antidepresan ilaç olan SSRI kullanan kişilerin altı ay SSRI aldıktan sonra daha kuvvetli, ek bir sedef tedavisine ihtiyaç duymadıkları görüldü.

Kilonuza Dikkat Edin

Cleveland Heights Murdough Sedef Aile Merkezi’nde kliniksel yönetici olan Dr. Neil Korman, sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı bir kiloda kalmanın hayati önem taşıdığını söylüyor. “Obezitesi olan kişilerin sedef risklerinin daha fazla olduğunu ve kilo vermelerinin sedef hastalıklarına yararlı olacağını biliyoruz,” diyor. Aşırı kilolu olmak ayrıca sedefinizi ağırlaştırabilir ve cilt sedefi olan kişilerin yaklaşık %30’unu etkileyen psoriatik artritin ilerlemesini hızlandırabilir ve ilaçların etkilerini azaltabilir.

Kilo vermeniz hastalığınızla daha kolay başa çıkmanızı sağlar , ilaçların gücünü arttırır ve sedef hastalığınız varsa fazlasıyla gerçekçi bir endişe olan kalp hastalığı riskini azaltmanızı sağlar.

Abur Cuburlardan Uzak Durun

Beslenme düzenindeki küçük değişiklikler (daha fazla sebze yemek, beyaz ekmeği pirinç veya tam tahıllı ekmeklerle değiştirmek, işlenmiş gıdaları azaltmak gibi) sedef ile sağlığınızı geliştirebilir. Bunlar ayrıca kalp dostu bir beslenme düzeninin de parçası. Kalbinizi korumanın diğer yolları ise; doymuş yağlardan, trans yağdan ve tuzdan uzak durun, balıktan ve yağlı etten gelen protesine odaklanın ve yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih edin.

Bunların yanı sıra ne kadar alkol tükettiğinize dikkat edin. Çok fazla alkol, özellikle erkeklerde sedefi kötüleştirebilir.

Sert Ürünlerden Kaçının

Fazlasıyla iritasyona sebep edebilen sert sabun ve peelinglerden kaçınmanızı söylüyor Cleveland Heights Murdough Sedef Aile Merkezi’nde kliniksel yönetici olan Dr. Neil Korman. Ayrıca kimyasal, koku ve boya içeren ürünlerden de uzak durun. Diğer bir yandan, yaygın olarak mevcut bulunan doğal banyo ürünleri durumunuza yardımcı olabilir. Pullanmaları temizlemek ve kaşıntıyı yatıştırmak için banyo yaparken Epsom tuzu veya Ölü Deniz tuzu, yağ veya yağlı merhemleri kullanmayı deneyin.

Cildinizin Kurumasına İzin Vermeyin

Doktorlar pul pul bir görünümün oluşmasını önlemek, kuru cildi yatıştırmak ve kaşıntıyı azaltmak için sedef hastalarının ciltlerini sürekli olarak nemli tutmalarını tavsiye ediyor. Bu durum özellikle yılın en kuru dönemi olan kış boyunca oldukça önemli.

En etkili nemlendirme yöntemi merhem (Vaseline, Aquaphor) sonrası krem ve losyon (Cetaphil, Nivea, CeraVe) kullanımıdır. Ayrıca sedef hastaları için özel üretilmiş nemlendiriciler de bulunmakta. Mutfağınızdaki katı yağlar veya yemek pişirirken kullandığınız diğer yağlar bile bu konuda faydalı olabilir.

Nemlendirici kullanmak için en uygun zaman ise duş veya banyo sonrası veya ellerinizi yıkadıktan sonrasıdır.

Saç Derisi Bakımı Yapın

Çoğu sedef hastasının kafalarında zor fark edilir dereceden bariz derecelere yaralar bulunur. Kömür katranı sabunu cilt hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatır ve özellikle orta dereceli kafa sedefinde iltihabı azaltır. Ayrıca kaşıntıyı da azaltır. Bu şampuanları hafif bir şekilde uygulayın ve saç derisindeki sedef hastalığını ağırlaştırabilecek perma, saç boyası veya düzleştirme gibi kimyasal süreçlere karşı dikkatli olun. UV ışığı tedavisi veya direkt olarak güneşten alınan UV ışığı da faydalı olabilir. Veya ışığın tam olarak ihtiyaç duyulan yere uygulanmasını sağlayacak bir UVB tarağı da faydalı olacaktır.

Saç Kremini Unutmayın

Saç kremleri, (saç temizliği için üretilmemiş olan katran şampuanından gelen) kokusunu alır ve şampuanın götürdüğü nemi yeniler. Katran şampuanı kullandıktan sonra saçlarınızı uçlardan diplere doğru 2,5 cm yaklaşacak şekilde sabunlayın ve aynısını saç kremiyle de uygulayın.

Kullanabileceğiniz ürünlerdeki sedefinizi ağırlaştırabilecek içerikleri öğrenmek adına doktorunuzla görüşün.

Güneşe Dikkatli Çıkın

UV ışınları terapatik olsa da, yanmak istemezsiniz. Hafif bir güneş yanığı bile sedef parlamalarına sebep olabilir. güneş koruyucu kremler UV ışınlarının cildinize geçmesini engellediği için uzmanlar güneç altında 10-15 dakika durmanın yanmadan güneşin faydalarını almaya yeterli olduğunu söylüyor. Bu uygulamada daha yeniyseniz güneşe çıkma sürenizi yavaş yavaş arttırarak başlayın.

Fazla güneş ayrıca bazı ilaçları etkisiz kılabilir veya yan etkilere yol açabilir. diğer ilaçlar ve gıda takviyeleri güneşe karşı daha hassas olmanıza neden olabilir. Bu nedenle aldığınız tüm ilaç ve gıda takviyelerini doktorunuza bildirin ve asla ışınları solaryumdan almayı denemeyin. Solaryum, doğru türde ışınlar saçmamasının yanı sıra cilt kanseri olma ihtimalinizi de arttırır.

Doğru Makyaj Malzemeleri Kullanın

Sedef parlamanız olsa bile makyaj yapmanızda bir sakınca yok. Önemli olan komedojenik olmayan veya aknejen olmayan ifadesinin yer aldığı makyaj ürünlerini tercih etmeniz. Hipoalerjenik, alkolsüz, kokusuz ürünler ve rosacea hastalığı olan kişiler veya hassas ciltli kişiler için üretilen ürünler sedef hastalığı olan kişiler için daha az irite edici özelliktedir. Cilt yaşlanması endişeleriniz varsa ve kırışıklıklarınızı retinoid tedavisiyle gidermek istiyorsanız reçetesiz satılan preparatlar reçeteli bileşiklerden daha hafif olabilir.

İlginizi çekebilir: En İyi 27 Yaşlanma Karşıtı Strateji Önerisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here