Telefonunuz sürekli elinizde mi? Fişi çekin ve bu plan sayesinde hayatın tadını daha çok çıkarın.

Uzmanlara göre telefon, laptop ve tabletlerin sürekli açık ve elimizin altında olması akıl sağlığımızı kötü yönde etkiliyor. “İnsanlar sürekli olarak cihazlarına bağlı kaldığında çoğu zaman kendileri ve diğer insanlar için tamamen o anda bulunma yeteneklerini kaybediyorlar,” diyor Massachusetts, Canyon Ranch’te hayat yönetimi direktörü, PhD. Jeffrey Rossman, “gönül rahatlığımızı ve diğer insanlarla olan ilişkilerimizi kötü yönde etkiliyor.” Bazıları için tamamen teknolojiden uzak durmanın mümkün olmadığını biliyoruz, yani elektronik cihazlarınızı pencereden atmanıza gerek yok. Bu özgürleştirici tavsiyeler, hala arkadaşlarınıza ve ailenize bağlanmış hissederken teknolojiden uzak zaman geçirmenize yardımcı olacak.

Birinci Hafta

Teknolojiden uzak bölgeler oluşturun: Teknoloji düşündüğümüzden çok daha fazla hayatlarımızın içine girmiş durumda.” diyor Rossman. Belirli zamanlarda bilinçli olarak bağlantınızı koparmanıza yardımcı olur.

Daha iyi uyanın: Güne başladığınız ilk 30 dakika telefonunuza dokunmayın. “teknoloji olmadan sizi destekleyecek bir sabah rutini oluşturmanız güne dengeli başlamanıza yardımcı olur.” diyor Rossman.

Dijital cihazları akşam yemeklerinize dahil etmeyin: akşam yemeklerinizi (veya tüm öğünleri) cihazlar olmadan yaptığınızda daha bilinçli bir şekilde yiyebilirsiniz.

Kendinize karartma uygulayın: En büyük teknoloji tuzağınız için kendinize sınırlar koyun. “örneğin, uyumadan önce kendinizi sosyal medya kara deliğinde buluyorsanız kendinize akşam saat 9’dan sonra bakmama yasağı koyun.” diyor Rossma

İkinci Hafta

Bağları koparın: “Genellikle alışkanlıktan veya sıkıntıdan telefonumuzu elimize alıyoruz.” diyor UCLA Uzun Ömür Merkezi yöneticisi Dr. Gary Small. Bu hafta mesaj atmanız veya birini aramanız gerekmediği sürece ellerinizi telefonunuza sürmemeye çalışın.

Bildirimleri kapatın: telefonunuzun ayarlarını, sosyal medya bildirimlerini kapatıp, sadece biri sizi aradığında veya mesaj geldiğinde bildirim alacak şekilde ayarlamanız daha az bunalmış hissetmenizi sağlayacaktır.

Boşluklar oluşturun: Sırada beklerken Facebook’a mı bakıyorsunuz? Otobüs beklerken Twitter sayfasını mı yeniliyorsunuz? Bu sürelerde telefonunuza gömülmek yerine zihninizin boşalmasına izin vermenizi söylüyor Dr. Small.

Boş zamanlarınızı kendinize ayırın: Her gün bir saat ekran olmaksızın (televizyon dahil)keyfinize bakın. Okuyun (tablet dışında), çocuklarınızla oyun oynayın veya küvetinizi doldurarak banyo yapın.

Üçüncü Hafta

Tekrar bağlanın: “Cihazları kullanmayı tamamen bırakmamıza gerek yok,” diyor Dr. Small, “Yalnızca ihtiyacımız olduğunda kullanmayı öğrenmeliyiz.”

Offline olmak için hatırlatıcılar koyun: her 40 dakikada bir su içmenizi veya yürüyüşe çıkmanızı hatırlatıcı alarmlar koyun. “Ekrana geri dönmeden önce zihninizi serbest bırakacak herhangi bir şey yapabilirsiniz.” diyor Dr. Small.

Kendinizi bir uygulamayla bloklayın: Telefon kullanımınızı takip eden bir uygulama indirin. Örneğin, AppDetox (GooglePlay’de ücretsiz) çalışma saatleri gibi belirli periyotlarda bir uygulamayı kullanma sayısına bir sınır koymanızı sağlar.

Telefonunuzu daha fit olmak için kullanın: “Karım ve ben her sabah rehberli meditasyon yapmak için bir uygulama kullanıyoruz.” diyor Dr. Small. “Teknoloji tarafından kontrol edilen bir tecrübe olsa da zihnimize be bedenimize faydalı bir etkisi var.” Diğer faydalı kullanımlar adım sayacını kontrol etmek veya uyku öncesi yoga videoları kullanmak olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Telefon bağımlılığınız olduğunu düşünüyor musunuz? Sizce bu durum hayatınızı nasıl etkiliyor? Bağımlılığınızı denmeyi deneyecek misiniz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

İlginizi Çekebilir: Instagram: Akıl Sağlığına En Zararlı Sosyal Medya Uygulaması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here