Giriş

Uçuklar, herpes simplex tip 1 virüsü (HSV-1) enfeksiyonu tarafından tetiklenen, yaygın ve yüksek düzeyde bulaşıcı cilt lezyonlarıdır. Aftöz ülser denen, yaygın ama bulaşıcı olmayan cilt lezyonlarından farklıdırlar. B12 vitamini almak, uçuk dönemlerini kısaltmaz. Birtakım reçeteli ilaçlar, uçukların ortaya çıkışını engelleyebilir. Öte yandan B12 vitamini ise, uçukların değil ama aftöz ülserlerin nüksetmesini önleyebilir. Herhangi bir uçuk ya da aftöz ülser ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Uçuklar

İnsanlar HSV-1 enfeksiyonuna genellikle okul öncesi dönemlerinde, önceden enfeksiyon geçirmiş yetişkinlerle ya da çocuklarla yakın veya doğrudan temas yoluyla yakalanırlar. Virüs, enfeksiyon bir kez gerçekleştiğinde, sinir düğümü ismi verilen sinir hücresi gruplarına yerleşir ve pasif hale geçer. Virüs, stres, hastalık, güneşe maruz kalma ve hormonsal değişiklik (regl dönemlerinde olduğu gibi) gibi durumlarda, yeniden aktif hale geçip uçukların ortaya çıkışını tetikleyebilir. Uçuklar genellikle dudaklarda ortaya çıksalar da, çene, burun delikleri, parmaklar, dişeti veya damakta da görülebilirler.

Uçuk Dönemlerini Kısaltmak

Tedavi olmadan, uçuklar genellikle kendi kendilerine aşağı yukarı 2 hafta içerisinde iyileşirler. MayoClinic.com’a göre, uçuk döneminin başında mümkün olduğunca erken başlandıkları takdirde, ağızdan alınan antiviral ilaçlar, uçuk dönemini ufak bir miktar kısaltabilirler. Bu amaçla kullanılan ilaçlardan bazıları, famsiklovir, valasiklovir ve asiklovir’dir. Eğer uçuk döneminde ilgili bazı hastalıklar geliştirirseniz, çok sık uçuk geçiriyorsanız ya da sizin için belirli uçuk tetikleyicileri varsa ve günlük rutininizde bu tetikleyicilere maruz kalmanız bekleniyorsa, doktorunuz ağızdan alınan bir antiviral ilaç yazabilir.

Aftöz Ülser ve B12

Aftöz ülser (aftöz stomatitte de denir), genellikle dil, yanak içi ya da dudak gibi ağız bölgelerinde görülür. Genellikle ilk kez 10-20 yaşları arasında ortaya çıkar. Oluşumundan sonraki bir gün içerisinde patlayıp açılan küçük, yuvarlak ya da oval lezyonlar şeklinde görülür. Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin internet sitesi MedlinePlus’a göre, bazen viral enfeksiyonlarla birlikte görülseler de, bazı durumlarda aftöz ülserlere neyin neden olduğu henüz bilinmiyor. B12 vitamininin ya da diğer bir B vitamini türü olan folik asidin, anormal düzeyde düşük miktarlarda bulunması, aftöz ülserlerin ortaya çıkışında rol oynuyor olabilir. Eğer sizde sık sık aftöz ülser görülüyorsa, ilerideki nüksetmeleri engellemek amacıyla doktorunuz B12 ya da folik asit almanızı isteyebilir.

Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Mayo Clinic, uçuk dönemlerinde sizi rahatlatabilecek çeşitli tedavileri listeliyor. Bu tedavilerden bazıları, uçuk bölgesine sıcaklık ya da soğukluk uygulamak, benzokain ya da lidokain içeren reçetesiz merhemler kullanmak, uçuklara dokunmaktan kaçınmak ve aspirin, ibuprofen ya da parasetamol gibi reçetesiz ağrı kesiciler kullanmaktır. Bir doktor tarafından özellikle istenmedikçe, 2 yaşın altındaki çocuklarda benzokain içeren merhemler kullanmayın. Ayrıca çocuklara ya da ergenlere aspirin vermeden önce doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir: Uçukları Ortaya Çıkmadan Durdurmayı Sağlayan Tedbirler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here