Vajinal Sıvı Bir Karışımdır

Vajinada bulunan sıvı, dokuyu nemli ve sağlıklı halde tutar ve seks sırasında kayganlık sağlar. Vajinal sıvı, çeşitli mukus, yağ ve ter bezlerinden gerçekleşen salgıların bir karışımıdır. Cinsel uyarılma sırasında, dokuya daha fazla kan akışı olması, vajinal duvarlardan sıvı sızıntısına yol açar. Bu durum da, seks sırasında vajinal salgıların artmasına neden olur. Vajinal sıvı miktarı ve sıvının içeriği, hormonsal etkiler dolayısıyla, âdet döngüsü boyunca, menopoz öncesinde ve menopoz sonrasında değişir.

Servikal Mukus Bezleri

Servikste (rahim boynu: rahmin vajinanın tepesindeki açılma noktası) bulunan salgı bezleri, vajinal sıvıya önemli ölçüde mukus sağlarlar. Mukus, çeşitli proteinler ve başka maddeler içeren, kaygan ve su bazlı bir sıvıdır. Yüzlerce servikal mukus bezi, günlük olarak sıvı salgılamaktadır. Servikal mukus bezlerinin salgıladığı mukus miktarı ve salgılanan mukusun yoğunluğu, âdet döngüsü boyunca değişmektedir. Servikal mukus üretimi, yumurtlama döneminde, âdet döngüsünün diğer zamanlarına kıyasla, kabaca 10 kat yükselmektedir. Ancak, servikal mukus üretimi, cinsel uyarılma ile birlikte yükselmez ve cinsel uyarılma sırasında gerçekleşen vajinal sıvı miktarındaki artıştan sorumlu değildir.

Bartholin Bezleri ve Skene Bezleri

Vajinanın girişinde, bir çift mukus bezi (Bartholin bezleri ya da diğer adıyla büyük vestibüler bezler) yer almaktadır. Bu bezler, kadınlar cinsel açıdan uyarıldıklarında, az miktarda mukus salgılarlar. Bu mukus, vajinal açıklığı kayganlaştırarak, cinsel ilişkinin daha rahat gerçekleşmesini sağlar. Cinsel uyarılma yokken, Bartholin bezleri genellikle normal vajinal kayganlaştırmada rol almazlar.

Skene bezleri (diğer adıyla küçük vestibüler bezler) ismi verilen bir başka mukus bezi çifti de mukus salgılar. Bu bezlerin açılma noktaları, vajinal açıklığa yakın bir bölgede, idrar yolu (idrar torbasından gelen idrarın içerisinden geçtiği yapı) yakınlarında yer almaktadır. Skene bezleri, normalde az miktarda mukus salgılarlar. Salgılanan mukus, idrar yolu açıklığını kayganlaştırır. Cinsel uyarılma sırasında, genellikle bu salgı bezlerinin mukus üretimi artar. Ve üretilen mukus, doğal vajinal kayganlaştırmaya katkıda bulunur.

Vajinal Transüdat

Vajinal dokunun kendisi mukus, ter ya da yağ bezleri içermez. Ancak, vajinaya yüksek düzeyde kan akışı bulunmaktadır. Ve bölgeye kan akışı, cinsel uyarılma sırasında önemli ölçüde artar. Vajinal duvarda yer alan damarların bundan kaynaklanan angorjmanı, basınçta yükselmeye yol açar. Yükselen basınç ise kanda bulunan sıvının vajinal duvardan sızmasına neden olur. Bu sıvıya, vajinal transüdat denmektedir. Vajinal transüdat, cinsel uyarılma durumunda, vajina içerisinde çok hızlı bir şekilde birikmeye başlar. Bazen “vajinal terleme” olarak isimlendirilen bu karşılık, kadınların cinsel uyarılma sırasında yaşadıkları vajinal ıslaklıktan, öncelikli olarak sorumludur.

Yağ ve Ter Bezleri

“Labia majora”nın (dış dudaklar) iç yüzeyi, yüksek sayıda ter ve yağ bezleri içermektedir. İç dudaklar (ya da diğer ismiyle labia minor) de çok sayıda yağ bezleri içermektedir. Labia majoranın ve labia minorun ter bezleri ve yağ bezleri birlikte çalışarak, vajinal açıklığı kayganlaştırmaya yardımcı olurlar. Ancak bu bezler, cinsel uyarılma sırasında yükselen vajinal kayganlığa önemli ölçüde katkıda bulunmazlar.

Vajinal Kuruluk

Mayo Clinic’e göre, vajinal kuruluk, menopoz dönemindeki ve menopoz sonrası dönemdeki kadınlar için yaygın bir problemdir, ancak yetersiz vajinal kayganlık, her yaşta görülebilir. Vajinal kuruluğun belirtilerinden bazıları, vajinal açıklık çevresinde ve vajinanın alt üçte birlik kısmında kaşınma ve batma hissidir. Vajinal kuruluk cinsel ilişkiyi rahatsızlık verici hale getirebilir. Bu rahatsızlığı hafifletmek için, bol miktarda su içmek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak, kayganlaştırıcı kullanmak ve vücudu A vitamini, E vitamini ve B12 vitamini gibi çeşitli vitaminlerle ve esansiyel yağ asitleriyle beslemek önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Kahverengi Vajinal Akıntı Hangi Sebeplerle Görülmektedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here