Yumurta beyazı tüketmek, yağsız kas kütlesi kazanmanın ve beslenme düzeninize magnezyum, niyasin, potasyum ve sodyum gibi esansiyel besinler katmanın yağsız bir yoludur. Yumurta beyazı proteini, sağlıklı gıda mağazalarında toz halinde bulunur ve çeşitli aromalarla sunulur. Ayrıca sıvı halde yumurta beyazı alabilir ve bunu normal yumurta pişirdiğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz.

Yumurta Beyazı Proteini

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, büyük boyutlu bir yumurtanın beyazında 3,5 gram protein ve 0,06 gram yağ bulunur. Eğer kilo almak istiyorsanız, yumurta beyazı bu amaçla tüketilebilecek harika bir az yağlı gıdadır. Yumurtalar kolaylıklı sindirilir ve beslenme düzeninize protein eklemek için kullanılabilirler. Fakat asla çiğ yumurta beyazı tüketmemelisiniz. Çünkü çiğ yumurta beyazında, salmonella gibi sizi hasta edebilecek bakteriler bulunabilir.

Ne Miktarda Proteine İhtiyacınız Var?

Yapmakta olduğunuz egzersizin şiddetine bağlı olarak, muhtemelen önerilen ortalama miktar olan vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gram proteinden daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Özellikle de eğer zor kilo alan biriyseniz ve kilo kaybetmeden yağsız kas kütlesi miktarınızı artırmakta zorlanıyorsanız, daha fazla proteine ihtiyacınız vardır. Kas kütlesi miktarını artırmak isteyen 90 kiloluk bir erkeğin, günde en az 300 gram protein tüketmesi gerekmektedir. Bu, yumurta beyazı cinsinden hesaplandığında, günde 60 yumurta tüketmeniz gerektiği anlamına gelir. Tabii ki bu günlük tüketim için pek mümkün değildir. Neyse ki yumurta beyazı proteini daha küçük hacimler halinde de sunulmaktadır.

Yumurta Beyazı Proteini Tozları ve Barları

Sağlıklı gıda mağazalarından online olarak yumurta beyazı proteini tozu sipariş edebilirsiniz. Bu protein tozları, vanilya, çikolata, çilek, kurabiye ve krema gibi aromalarla sunulurlar. Kurutulmuş yumurta beyazı haricinde hiçbir şey içermeyen saf yumurta beyazı tozları da bulunmaktadır. Protein tüketiminizi artırmak için, bu tozu yoğurt veya protein karışımı gibi gıdalarla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Besin İçeriği Etiketlerini Okuyun

Kilo almak için hangi tür yumurta beyazı proteini ürününü seçerseniz seçin, öncelikle besin içeriği etiketini okuduğunuzdan emin olun. Bazı yumurta beyazı temelli tozlar önemli miktarlarda şeker, yağ veya yapay tatlandırıcı içerebilir. Yüksek miktarda şeker tüketmek de kilo alma planlarınızı bozabilir. Çünkü bu durumda yeterli düzeyde protein kalorisi tüketemeyebilirsiniz. Eğer yumurta beyazı proteini tozlarının besin içeriği hakkında içiniz rahat değilse, yumurta beyazlarını kullanarak kendi protein karışımlarınızı hazırlayabilirsiniz. Bir tariften faydalanarak kendi karışımınızı hazırladığınızda, vücudunuza ne aldığınız hususunda daha çok kontrol sahibi olursunuz.

İlginizi Çekebilir: Yüksek Protein İçerikli Düşük Karbonhidratlı Vejetaryen Gıdalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here